Zvedněte si náladu a obohaťte jídelníček o L-tryptofan

Měli jste v posledních dnech problém se spánkem? Při hledání tipů pro lepší usínání jste možná narazili i na termín l-tryptofan. Zajímá vás, o co se jedná, k čemu je tato aminokyselina dobrá a proč bychom si měli hlídat její příjem?

Jak už bylo nastíněno v úvodu, l-tryptofan je aminokyselina nezbytná pro správné fungování organismu. Příjem této aminokyseliny totiž ovlivňuje tvorbu hormonů serotoninu a melatoninu, které mají na starosti řadu procesů odehrávajících se v našem těle. Tryptofan by se dal kromě jiného jednoduše charakterizovat jako přirozený nástroj pro regulaci naší nálady. Problém ovšem nastává v momentě, kdy je tryptofanu v těle nedostatek.

Věděli jste, že vám tryptofan pomůže i k lepší výkonnosti? Optimální hladina této aminokyseliny totiž přispívá ke snížení únavy a k lepší fyzické i psychické kondici.

Význam tryptofanu pro organismusobrazek

Aminokyselina l-tryptofan ovlivňuje nejen náladu, ale rovněž má velký vliv na spánek. Může za to její působení na tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Čím nižší je hladina melatoninu v těle, tím je usínání náročnější. V souvislosti s tím se mohou dokonce objevit různé spánkové poruchy. Nedostatek tryptofanu v těle ovšem vede i ke špatné náladě, podráždění, pocitům úzkosti či depresím. Příjem tryptofanu ovšem může pomoci i s migrénami a bolestmi hlavy nebo soustředěním.

Může za to především zvýšená hladina serotoninu, která přispívá ke klidné mysli a limituje neovladatelnou chuť na sladké. Věděli jste, že díky pravidelnému příjmu aminokyseliny l-tryptofan lze i zhubnout.

Přírodní zdroje tryptofanu

Chcete-li tělu pravidelně doplňovat tryptofan, obohaťte svůj jídelníček o následující potraviny. Významným zdrojem aminokyseliny l-tryptofan jsou například vajíčka nebo maso. Tryptofan rovněž najdete v mléčných produktech. Ne nadarmo tak pomáhá na spánek horké mléko s medem. Tryptofan pomůže tělu dodat i chroupáním ořechů. Výborné jsou například kešu oříšky, vlašské ořechy nebo různá semínka. Z luštěnin vám s hladinou tryptofanu pomohou fazole nebo cizrna. Z dalších potravin můžete vyzkoušet banány nebo ovesné vločky.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: