Jaký životní styl vám pomůže zrychlit metabolismus?

Pravidelně sportujete jednou či dvakrát týdně a dáváte přednost zdravým potravinám před těmi nezdravými a přitom máte pocit, že se ručička na váze nehne ani o píď? Příčinou toho, že se vám navzdory vaší snaze nedaří zhubnout, může být zpomalený metabolismus. Naštěstí existují cesty, jak ho trochu rozhýbat. Podíváme se společně, jak na to.

Svoji látkovou výměnu můžete ovlivnit

Co je to vlastně metabolismus? Látková výměna, které se účastní enzymy v buňkách lidského těla. Přeměňují se zde látky v jiné či v energii. Je třeba zdůraznit, že i když jsou samozřejmě principy látkové přeměny jasné, u každého člověka funguje metabolismus trošku jinak, tedy může být buď rychlejší, nebo pomalejší. Určitě jste se ve svém okolí setkali s člověkem, který se může najíst dle libosti a přitom to s jeho hmotností nic nedělá. Na druhou stranu jsou lidé, kterým se stačí na jídlo jenom podívat a už tloustnou. To jsou skutečnosti, které ovlivňují, jestli budete hubnout dobře a rychle, nebo se budete o každé shozené kilo doslova a do písmene rvát. Ovšem je třeba říci, že i vy sami se můžete pokusit zrychlit svůj líný metabolismus díky opatřením, která ve svém životním stylu a stravě uděláte.  

Víte, že koření a bylinky používané na dochucení pokrmů pozitivně ovlivňují trávení? Udělejte si proto za oknem malou zahrádku z čerstvých bylinek v květináčích. Vyzkoušejte bazalku, koriandr, majoránku, petrželku, pažitku, libeček, tymián, šalvěj. Příjemně provoní jídlo a kuchyň, a protože obsahují různé silice, budou fungovat jako katalyzátor při zpracování potravy. Díky nim můžete hubnout snáze.

obrazekZelenina podporuje peristaltiku střev

Základní radou, jak rozpohybovat střeva, je konzumovat více zeleniny. Možná sníte malou mističku zeleninového salátu v poledne k obědu a máte pocit, že je tím nutná spotřeba zeleniny pro vaše tělo pokryta. To je omyl. Dopřejte si velkou mísu salátu a nejenom k obědu. Zeleninu můžete přikusovat i ke studené večeři, rajče si dát k celozrnnému chlebu s dietní šunkou k snídani. Salát z okurek či mrkve můžete zbaštit k odpolední svačině. V zelenině je velké množství vlákniny, která podporuje peristaltiku střev. Trávení se tak zrychlí. Když zeleninu přidáte k jídlům, která obsahují komplexní sacharidy, jako celozrnné pečivo, rýže či brambory, budete trávit mnohem lépe.

Tip pro vás: Možná jste to dosud nevěděli, ale hubnout pomáhají i potraviny, které mají schopnost vylučovat teplo. Je totiž známo, že zahříváním organismu dochází také ke spalování kalorií. Proto využijte působení chilli papriček, kajenského pepře nebo zázvoru. Tato koření mají vliv na odbourávání tuku.

Vsaďte na vodové polévky

Posviťte si také na skladbu svého jídelníčku. I když můžete vybírat zdravé potraviny jako krůtí či kuřecí maso nebo ryby, nemusí být ideální způsob jejich zpracování, například smažení či pečení. Také omáčky, i když při jejich přípravě vynecháte tučnou smetanu a děláte je zdravějším způsobem, nejsou pro rozhýbání metabolismu vhodné. K tomu nejlépe poslouží polévky s vodovým základem. Využívejte do nich hodně zeleniny. Základem mohou být polévky z kořenové zeleniny, tedy mrkve, celeru a petržele, výborné jsou luštěniny jako hrášek, fazole nebo cizrna. Zařazujte polévky do jídelníčku alespoň obden. Uvidíte, že to bude mít pozitivní vliv na vaši hmotnost. Ovšem vždy by mělo jít o vodové vývary obsahující hodně zeleniny.

Věděli jste, že za zaseknutím v hubnutí může stát i nedostatečný pitný režim? Potvrzené vědecké studie dokazují, že pití neperlivé vody během dne umí zrychlit metabolismus až o 30 %. Možná během dne v práci zapomínáte ve víru pracovních povinností pít. Existuje velice jednoduchý recept, jak si připomenout, že pít prostě musíte. Kupte si lahev s pitnou vodou či minerálkou a nechte si ji se skleničkou přímo na pracovním stole. Bude vám stále připomínat, co máte dělat.

Sklenička vody s citronem pomůže

Co pít, abyste podpořili správné vylučování a trávení a tím pádem nastartovali i svůj metabolismus? Výborným receptem, jak nažhavit žaludek a střeva hned po ránu, je vypít nalačno skleničku vlažné neperlivé vody s trochou citronové šťávy. Tato voda s citronem propláchne žaludek i střeva, která se připraví k pohybu a následně budou přijatou potravu zpracovávat efektivněji a rychleji. Pokud chcete, můžete sklenku vody vypít před každým jídlem.  Pokud jde o správný příjem tekutin, odborníci na výživu uvádějí, že nejvyšší příjem tekutin byste měli pít během dopoledne.

Pozor na nárazové pití. Pokud nemáte možnost pít, nebo zapomenete, bylo by hrubou chybou snažit se všechno dohnat odpoledne nebo večer. Nárazové pití většího množství tekutin je velkou zátěži pro ledviny. Proto je lepší nepít nárazově, ale postupně po menších dávkách celý den.

Tip pro vás: Hodí se doplnit pitný režim, tedy vodu, i jinými tekutinami. Například zelený čaj podporuje odbourávání tuků, což už potvrdilo několik vědeckých studií. Proto neváhejte a zkuste ho zařadit do svého pitného režimu.

obrazekZkuste nové druhy sportu

Probrali jsme už katalyzátory metabolismu v jídle a pití, nyní zbývá ještě poslední, a sice pohyb. Možná namítnete, že se přece hýbete, jednou či dvakrát týdně zajdete na aerobik, zumbu, protáhnout se do posilovny, na volejbal či tenis nebo si dopřejete delší procházku. Jenže ani to není samospasitelné. Je samozřejmě dobře, že se hýbete, ovšem vaše tělo je na tyto pohybové aktivity už naučené a zvyklé. Proto se ručička váhy nehýbe. Jak to změnit? Vyzkoušejte si nějakou novou pohybovou aktivitu, nový sport, který vás zaujal. Rozproudíte si tím krev, nabudíte adrenalin a svoje tělo správně nakopnete z letargie. Pohybujte se také na čerstvém vzduchu, to je mnohem efektivnější i příjemnější než v tělocvičně. Zkuste také každý den zahájit krátkou rozcvičkou nalačno. Pohybem nastartujete žaludek a trávení také bude mnohem snazší a rychlejší.

Tip pro vás: Stejně jako pohyb byste neměli zanedbávat ani spánek. Spěte cca 7–8 hodin denně, snažte se vytvořit takový harmonogram, abyste i ve volných dnech vstávali a uléhali přibližně ve stejnou dobu. Také věnujte pozornost místnosti, ve které spíte. Měla by být před spaním vyvětraná a spíše chladnější.

Čím si metabolismus zpomalíte?

Na závěr se ještě podíváme na věci a jevy, které naopak metabolismus zpomalují. Těch byste se měli pokud možno vyvarovat, nebo se je snažit omezit na minimum. Některým se ale nevyhnete, příčinou je biologická danost (doba menstruace u žen). Ty ostatní ale minimálně do určité míry ovlivnit můžete a je to ve vašem zájmu.

Čeho se tedy vystříhat:
stresu
nepravidelného stravování
pití alkoholu
zanedbávání spánku
nedostatku tekutin
příliš dlouhého sezení
velmi malých porcí jídla
ranního vynechávání snídaně
časového posunu při létání (jet lack)

Víte, že negativní vliv na metabolismus ve smyslu jeho zpomalování má také nedostatek vápníku a bílkovin? Proto nezapomínejte na potraviny, které tyto látky obsahují, například krůtí, kuřecí nebo králičí maso má samozřejmě bílkoviny, ale i velký podíl vápníku.

Synergický efekt přinese užitek

Pomocí popsaných opatření můžete svůj metabolismus podpořit a dosáhnout lepších výsledků při hubnutí a udržování optimální hmotnosti. Důležité je spojit vše dohromady: správné stravování, pitný režim, spánek i pohyb. Synergie vám pomůže.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: Marshmallow
Vaše názory k článku (4)
Seřadit:
Žídová | Pátek 30. Září 2016, 14:51
já si myslim, že tělo si řekne, kdy má žízeň, ne? Někde čtu, že se musí vypít několik litrů - to zas hodně zatěžuje ledviny, ne? Polévky moc nevařím, to je asi chyba...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Žídová | Pátek 30. Září 2016, 14:51
já si myslim, že tělo si řekne, kdy má žízeň, ne? Někde čtu, že se musí vypít několik litrů - to zas hodně zatěžuje ledviny, ne? Polévky moc nevařím, to je asi chyba...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Ledvíková Ivka | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:33
Děkuji za článek, velmi poučné. Začnu se tím řídit.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

JurgenBr | Pondělí 09. Červenec 2018, 18:24
Each day, countless individuals buy fashion jewelry. Jewelry is preferred amongst every age groups and also genders. Though many individuals get jewelry, it is not constantly easy to look for jewelry, as there are various kinds for various people. The suggestions offered in this post must aid you when you are buying fashion jewelry. If you are looking to acquire admirable silver fashion jewelry online, make certain to also acquire a silver acid screening package. They offer a secure means for you to acid examination the fashion jewelry you receive to make certain of its credibility. When purchasing for rubies, make sure that you shop for them based on their 4 main criteria: color, cut, quality, as well as carat. The cut refers to the method that the rock is made, such as princess and also square cuts. Make sure you recognize just what to try to find when purchasing platinum fashion jewelry. Platinum should go to least 95% pure in order for it to be taken into consideration actual platinum. If it's reduced it is platinum alloy. Also, realize that platinum can establish a patina, which lots of people feel offers precious jewelry a good antique look. This jewelry likewise does not deteriorate and also is hypoallergenic. Unless you're offering your girlfriend a treasure ring, do not buy an interaction ring alone. Do not really feel forced to purchase something out of your price range, yet see to it you could discover a ring that fits your future new bride and that she likes the ring. Why ruin the minute, by needing to take the ring back for resizing or, also worse, simply take it back? If you're having a traditional wedding and also your family wants you to put on heirloom precious jewelry, learn exactly what you will be wearing as early as feasible! You'll have to match your other things to what your family will be offering you. So ensure you have adequate time to grab a pair of earrings or an arm band to match. When you are taking a look at purchasing any kind of kind of jewelry, be it costume or vintage, it is very important to remember that just because an item may be authorized, it does not always indicate it is better. Some fashion jewelry developers sign every item they make, which goes down the worth of an authorized piece drastically. To stay clear of damaging the chain of your necklace, set it with a necklace that matches it in weight. A thin locket ought to only be put on with fragile appeals, as well as heavy necklaces need to be conserved for thick, long lasting chains that could handle the stress. This suggestion also relates to beauty bracelets. To make sure your fashion jewelry always looks appropriate, take into consideration the occasion before picking pieces. Putting on jewelry perfect for the occasion will keep you from looking out of location. Try to fix scrapes in watch glass prior to you squander money at a jewelry expert. To fix this, try massaging a little quantity of your toothpaste into the face of the watch. You could safely clean your fashion jewelry in the house. Mix a small amount of mild detergent in water. Permit your unclean precious jewelry to soak for a number of mins and afterwards delicately scrub it with a soft tooth brush. End up the cleaning by rinsing your jewelry in tidy water and allowing it to air completely dry. Finally, millions purchase jewelry daily. Lots of males and females young and also old like precious jewelry. There are so many various kinds of fashion jewelry for people that it make buying jewelry a little challenging. If you make use of the suggestions that was supplied in the article, you must have a simpler time purchasing fashion jewelry that fits you. Every day, millions of individuals shop for precious jewelry. Numerous individuals buy precious jewelry, it is not constantly simple to shop for precious jewelry, as there are numerous various kinds for various people. The guidance offered in this article ought to assist you when you are going shopping for fashion jewelry. In conclusion, millions store for fashion jewelry daily. There are so several different kinds of jewelry for people that it make shopping for precious jewelry a little difficult. My webpage - [url=http://www.anelloinciso.it]anello inciso[/url]
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět