Přestože byl lněný olej dříve v našich končinách velice oblíbenou surovinou, dnes jej využívají spíše příznivci zdravého životního stylu či lidé, kteří rádi zkouší nové věci. Lněný olej má však řadu výhod, které jej staví do čela rostlinných olejů. Jednou z nich je i vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. A na ty další se podrobně podíváme v dnešním článku…
Olej nejen pro vegany
Lněný olej se vyrábí ze lněných semínek, která pochází ze lnu setého. Ačkoliv byl lněný olej dříve k dostání na každém rohu, s příchodem levnějších a trvanlivějších rostlinných olejů se pomalu ale jistě od jeho používání upustilo. A to je veliká škoda! Vzhledem k vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin, které si naše tělo neumí samo vyrobit, je velice užitečnou surovinou, co se týče našeho zdraví. I z toho důvodu je často vyhledáván vegetariány a vegany. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny jsou totiž velice důležité pro činnost kardiovaskulárního systému a v neposlední řadě působí preventivně před vznikem onemocnění srdce a cév. Esenciální mastné kyseliny obsažené ve lněném oleji mají taktéž příznivý vliv na snížení hladiny špatného neboli LDL cholesterolu.
Další účinky lněného oleje na lidský organismus:
podpora činnosti mozku
prevence a léčba zácpy
prospívá kůži a preventivně působí před vznikem ekzémů a dalších kožních problémů
podpora obranyschopnosti organismu
protizánětlivé účinky
Věděli jste, že lněný olej je vůbec nejbohatším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin?
Jak lněný olej skladovat?
Nejkvalitnější lněný olej je čerstvý a za studena lisovaný. Vzhledem k tomu, že obsahuje až 70 % polynenasycených mastných kyselin, je velice náchylný k oxidaci. V případě skladování na vzduchu se velice brzy kazí. Zda je lněný olej v pořádku, či nikoliv, poznáte dle nahořklé chuti, která je známkou, že již není vhodný ke konzumaci. Kromě nepříjemné chuti může dokonce snížit imunitu těla. Aby vám lněný olej vydržel co nejdéle, skladujte jej v chladu a tmě. Pokud chcete mít lněný olej neustále po ruce, můžete si jej co nejčerstvější uschovat v mrazicím boxu. Optimální doba spotřeby lněného oleje je obvykle čtyři až sedm měsíců a poté, co zjistíte, jak vám lněný olej prospívá, u vás zaručeně tak dlouho nevydrží.
Rádi byste okusili účinky lněného oleje na vlastní kůži? Přidávejte denně do pokrmů dvě až tři lžičky. Na rozdíl od jiných rostlinných olejů není lněný olej vhodný k zahřívání, neboť ztrácí důležité látky. Proto jej používejte spíše ve studené kuchyni nebo k omaštění již hotových jídel.