Vědci se dlouhá léta přeli nad tím, zda kávu považovat za zdraví prospěšnou nebo nikoli. Nyní se už přiklánějí spíše k názoru, že nám může být prospěšná za předpokladu, že si vybíráme kávu kvalitní a s jejím množstvím to nepřeháníme. Ostatně přísloví „všeho moc škodí“ platí všude. Jak nám tedy může káva pomoci?
Jak se po ránu nastartovat
Spousta lidí není vůbec schopná fungovat bez ranní kávičky. Proč? Káva obsahuje kofein, který dokáže povzbudit nervovou soustavu k činnosti. Tím pádem dochází ke zlepšení nálady. Z ranní mátohy, která se pohybuje jako ve snách, se proměníte v člověka, který se dokáže lépe soustředit, je bdělý a připravený pracovat. Vlastně se jedná o nejdostupnější doping. Ovšem už od roku 2005 není na seznamu zakázaných dopingových látek. Proto příznivých účinků kávy mohou využívat i sportovci.
Víte, že byste neměli denně pít více než tři nebo maximálně čtyři šálky kávy? Právě na tomto množství se odborníci shodují, že je pro lidské tělo naprosto bezpečné. Nehrozí žádné zdravotní potíže nebo předávkování kofeinem.
Bojovník proti volným radikálům
K přehodnocení vlivu kávy dospěli vědci na základě toho, že zjistili, kolik antioxidantů ve skutečnosti obsahuje. Došli k názoru, že se plně vyrovná zelenému čaji. Navíc dospěli k poznatku, že o antioxidanty nepřijdete ani tehdy, když si vyberete kávu bez kofeinu. Antioxidanty bojují proti volným radikálům, které mohou napadat buňky lidského organismu. Právě vysoká koncentrace volných radikálů v těle je nebezpečná.
Vyvrácený mýtus: Nebojte se, že vám káva zvýší krevní tlak. Při normálním tlaku může v začátcích pití kávy dojít k mírnému zvýšení, ale v okamžiku, kdy si tělo vyrovná kofeinový metabolismus a zvykne si tuto látku tolerovat, se tlak opět srovná. Kávy se vyvarujte jedině v případě, že trpíte trvale vysokým tlakem. Máte-li tlak normální, nemáte se čeho bát.
Věděli jste, že káva dehydruje organismus? Proto byste ke kávě měli pít ideálně čistou neperlivou vodu, abyste tekutiny doplnili. Všimněte si, že v lepších restauracích dostanete ke kávě i karafu s vodou a sklenku.
Zdravý život se zelenou kávou
Nechutná vám klasická černá káva, a světe div se, i takových lidí je dost, můžete konzumovat zelenou nepraženou kávu. Dá se pít jako nápoj, ale i jíst jako potravinový doplněk. Je mnohem zdravější než její pražená varianta. Tepelným zpracováním totiž vždy dochází ke znehodnocení řady látek. Zelená kávová zrna například obsahují fenoly, které mají pozitivní vliv na srdce a krevní oběh. Dokážou také zpomalit vstřebávání glukózy do krve. Pomáhají proto stabilizovat hladinu krevního cukru. Zároveň také snižují chuť na sladké potraviny. Proto má káva pozitivní vliv i na snižování tělesné hmotnosti.
Co se z kávy odstraňuje pražením?
Už zmiňované polymerické fenoly, které podporují srdce a cévy.
Kyselina chlorogenová, jež reguluje chuť na sladké. Dokáže na sebe navázat cukr. Díky tomu se nezpracovává tak rychle.
Nápoj s antioxidanty
Pro někoho může být ale samotná káva chuťově příliš výrazná. V takovém případě se osvědčují zelené kávy s příchutí, třeba kokosovou nebo skořicovou. Oblíbily si je hlavně ženy, které tyto kávy rády popíjejí. Obecně lze říci, že veškeré zelené potraviny včetně zelené kávy obsahují hodně antioxidantů.
Proč sáhnout po zelené kávě?
Mírní průběh cukrovky.
Pomáhá redukovat tuk kolem vnitřních orgánů i pod kůží (optimistické studie uvádějí, že při dlouhodobém užívání může dojít k úbytku 15–30 % tuku).
Kladně ovlivňuje proces trávení, omezuje vznik žlučových kamenů.
Tip pro vás: Chcete zhubnout? Potom rozhodně kávu pijte, a to nejenom zelenou, ale i černou. Ta má totiž pozitivní vliv na tvorbu žaludečních šťáv. Proto dokáže nastartovat trávicí proces a spalování. Pomáhá tím pádem také odbourávat tuky. Důrazně ovšem varujeme před jakoukoli jednostrannou kávovou dietou. To by pro vás mohlo být nebezpečné. Ovšem jako doplněk diet je káva vhodná.
Pozor na pití kávy u těhotných žen. Budoucí maminky, které čekají potomka, by se popíjení kávy měly vzdát. Jinak riskují neklid svého potomka. Také lidé trpící žaludečními vředy by na kávu měli zapomenout. Riskují zhoršení svých potíží.
Odpověď na úvodní otázku v titulku je tedy jasná: Káva vám pomáhá, pokud ji budete dávkovat s mírou a konzumovat zodpovědně.