Brokolice pomáhá proti cukrovce

„Ty ošklivé zelené růžičky mi jíst nedávej!“ možná jste něco podobného slyšeli od svých dětí. Ano, máme na mysli brokolici. S touhle zeleninou se někteří lidé ještě příliš nesžili, a to přesto, že ji výživoví poradci a lékaři dietologové velmi doporučují.

Zelené růžičky znali už staří Římané

obrazekPravda je taková, že brokolice se u nás poprvé objevila přibližně před sto lety. Tehdy se pěstovala na jihu Evropy a odtud se občas její růžičky vypadající jako zelený květák dostaly i k nám. Traduje se, že ji ve svých zeleninových zahradách mívali už starověcí Římané. Ovšem domácněla zde jenom velmi pomalu. I dnes se jí mnozí lidé vyhýbají, což je škoda.

Víte, že brokolice stimuluje látkovou výměnu a obsahuje jenom velmi málo kalorií (cca 38 kcal na 100 gramů), takže je vynikajícím doplňkem diet? Díky obsahu vlákniny také povzbuzuje činnost střev.

Draslík chrání srdce  

V zelených růžičkách nejdete spoustu hořčíku, minerálu nutného ke zvýšení činnosti svalstva včetně srdečního. Pomáhá zároveň přenosu nervových vzruchů, účastní se látkové přeměny.

Dalším minerálem, který je v brokolici významně zastoupen, je draslík. V lidském těle má na starosti odvodňování, snižuje také krevní tlak.

Kombinace hořčíku a draslíku má tedy pozitivní vliv na srdce, kdy posiluje jeho činnost a zároveň pomáhá regulovat krevní tlak. Podle studií dokáže brokolice v organismu povzbudit tvorbu thioredoxinu, proteinu, který pomáhá chránit srdeční sval. Jak k tomu dochází? Podle odborníků obsahuje brokolice větší množství sulforafanu, který zřejmě dokáže výrobu thioredoxinu účinně nastartovat.

Pomoc při cévních potížích

Brokolice je důležitá také v případě cévních potíží, například těch, jež souvisí s cukrovkou. Probíhají studie, zda účinky sulforafanu mohou pomoci k regeneraci poškozených cév. Je možné, že tomu tak je. Proto se brokolice doporučuje i při cévních potížích. Již je také potvrzeno, že když do jídelníčku zařadíte brokolici, zajistíte si lepší regeneraci sliznic. Dochází k rychlejší a efektivnější obnově sliznic.

Věděli jste, že sulforafan v brokolici umí také redukovat množství volných radikálů? Povzbuzuje tvorbu enzymů II. fáze, které dokážou vázat karcinogenní látky. Proto tato zelenina tvoří výbornou prevenci proti rakovině. Testuje se také vliv brokolice na rakovinu prostaty.

Víte, že brokolici by měly jíst zejména ženy v době menstruace? Ztráta krve v době menses přináší i ztrátu železa. Brokolice má přitom vysoký obsah železa a hodí se tedy na jeho doplnění.

Vařená nebo syrová brokolice?

Nevíte, jak brokolici jíst? Syrovou ji můžete použít rozdělenou na malé růžičky do různých zeleninových salátů podle chuti.

obrazekBrokolici můžete taky odšťavnit. Brokolice má v košťálech spoustu šťávy je tedy škoda ji nevyužít. Doporučujeme odšťavnit v novém odšťavňovači Kuvings EVO společně s jablkem.

Pokud ji chcete vařit, dejte přednost pouze krátké tepelné úpravě, abyste zbytečně nepřišli o cenné živiny. Dlouho vařená brokolice ztrácí výživovou hodnotu. Proto ji takzvaně blanšírujte, vsypte oddělené růžičky na síto, které ponoříte do vroucí vody. Nechte ho ve vodě jenom chvilku, dokud nebude zelenina takzvaně na skus. Můžete také brokolici vložit do dovařené polévky, kterou necháte už jen tzv. dojít na vypnuté plotně.

TIP: Vyzkoušejte recept na brokolicový koláč s kuřecím masem.

Pozor na příliš uvařenou brokolici. Ztrácí svoji charakteristickou chuť, má spíše blátivou konzistenci. Co je ale obzvláště důležité, podle výzkumu vědců po delším převaření úplně ztrácí popsanou schopnost vybudit tělo k vyšší produkci thioredoxinu. Stává se tak v podstatě bezcennou.

Tušili jste, že brokolice je vlastně stejným rostlinným druhem jako zelí? Kapusta, květáky, zelí, brokolice… Zkrátka souhrnně druh Brassica oleracea.

Využijte maximálně bílkoviny

Skvělým nápadem je konzumovat brokolici společně se zeleninou, v níž se nachází biotin. Konzumujete-li v jednom pokrmu vitamín B12 a kyselinu listovou, jež se v brokolici v hojné míře také nachází, vaše tělo dokáže lépe zužitkovat bílkoviny. Proto je vynikajícím výživným jídlem třeba salát obsahující brokolici, vejce na tvrdo, ořechy (ve vejcích i ořechách najdete právě vitamín B12).

Významný je i obsah vitamínu C v brokolici, proto je důležité ho doplňovat v přechodných obdobích, kdy hrozí chřipkové epidemie.

Kategorie: Prevence nemocí Autor: Janka Reztková
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: