Dukanova dieta radikálně omezuje sacharidy

Existuje spousta více či méně efektivních diet. Některé mají určitý smysl. Vždy záleží na tom, kdo je jejich autorem, zda jde o člověka, který má nějaké povědomí o zdravé výživě, nebo jde o pouhý výstřelek. Do první kategorie diet připravených výživovými odborníky patří také Dukanova dieta.

Nemusíte se bát, jste v rukou odborníka

Pod Dukanovou dietou je podepsaný francouzský odborník na výživu Pierre Dukan. Nemusíte se proto této diety bát. Výživoví specialisté se shodují na tom, že jednostranná výživa, kdy se preferuje určitý druh potravin a jiný vynechává, není pro lidské tělo zdravá. Upozorňují na to, že tyto diety jsou pro lidské tělo pohromou. Organismus při nich trpí nedostatkem živin, jako minerálů, stopových prvků, vitamínů, ale i bílkovin, sacharidů a tuků. Proto se takové diety mohou dodržovat jenom velmi krátkou dobu, maximálně týden nebo deset dní. Pak už ohrožují zdraví. Pokud ale dietu připraví člověk, který je se zdravou výživou seznámený, není třeba se bát. Dukanova dieta sice radikálně omezuje množství sacharidů, ale právě zkušenosti tohoto odborníka zaručují, že vám nebude nic chybět.

Víte, že dietu můžete vyzkoušet v případě, že chcete shodit větší počet kilogramů? Délka jednotlivých fází diety se liší podle toho, kolik kilogramů chcete zhubnout, zda pět, deset, dvacet, nebo dokonce více kilogramů.

obrazekPrvní fáze diety se nazývá útočná

Doba dodržování této první dietní fáze záleží na počtu shazovaných kilogramů. Pokud vám stačí shodit maximálně 5 kg, budete ji dodržovat dva dny. Když chcete shodit 10 kg, tři dny. V případě, že byste rádi shodili cca 10–20 kg, bude dlouhá celkem pět dní. Nejdelší je v případě, že máte zájem zhubnout přes 20 kg. Pak se připravte na to, že útočná fáze potrvá sedm dní. Útočná fáze je velmi radikální. Jakými pravidly se řídí?

Konzumujete pouze bílkoviny: libové hovězí a telecí maso, drůbež a ryby.

Můžete pokrmy pouze vařit ve vodě, péct nebo grilovat. Zakazuje se úprava smažením.

Smíte si dopřát také vejce. Bílků kolik chcete podle vlastní chutí, ovšem celé vejce včetně žloutku pouze čtyři do týdne kvůli obsahu cholesterolu ve žloutcích.

Hodně pijete, měli byste každý den vypít minimálně dva litry vody.

V případě, že hubnete více než 20 kg a tato fáze potrvá více než pět dní, doplňte svůj jídelníček multivitaminovými tabletami, abyste měli dostatek minerálů, vitamínů a stopových prvků, jak jsme výše zmiňovali.

Tip pro vás: Co může být součástí vašeho jídelníčku v této první fázi? Z mléčných výrobků ty nepříliš tučné (například netučný tvaroh), vařená, grilovaná či pečená drůbež ideálně bez kůže, protože největší podíl tuku najdete v drůbežím mase právě v kůži. Telecí či hovězí maso opět vařené či pečené. Grilované či pečené ryby, ovšem vhodnější jsou nepříliš tučné druhy, třeba pstruh nebo treska. Dále můžete jíst vejce.

Druhé fázi diety se říká rovnoměrná ztráta

Rozdělte si ji ještě na další dvě fáze. V první z nich budete jíst pouze bílkoviny, ve druhé k nim přidáte zeleninu. Každou z fází byste měli dodržet 5–7 dní. První fáze je tedy v podstatě stejná jako útočná, během druhé můžete přidat určitou přesně danou zeleninu. Platí, že druhou etapu diety, která celkově trvá 10–14 dní, skončíte bílkovino-zeleninovou fází. Co během této fáze smíte jíst a co ne?

Zakazují se brambory, rýže, luštěniny, kukuřice (všechny tyto potraviny obsahují sacharidy), avokádo (obsahuje poměrně dost tuku).

Naopak můžete jídelníček obohatit o brokolici, chřest, ředkvičky, rajčata, špenát, zelí, okurky, celer, pórek, mrkev, papriky, baklažán, houby či fenykl.

Tip pro vás: Jaká jídla si v této fázi můžete v rámci bílkovino-zeleninové fáze dopřát? Kromě popisované zeleniny a dietních úprav masa se na jídelníčku může objevit třeba lehce okořeněný netučný tvaroh se zeleninou, salát z krabích tyčinek, dietní krůtí či kuřecí šunka doplněná vejcem, zeleninový salát.

obrazekTřetí fáze diety se jmenuje upevňující

K této fází přikročíte až ve chvíli, kdy se vám již podaří dosáhnout požadované hmotnosti. Také v tomto případě se v otázce její délky řídíte tím, kolik kilogramů hubnete. Obecně platí pravidlo, že každý kilogram, který shazujete, kompenzujete deseti dny trvání této fáze. Pokud tedy shazujete pět kilo, budete tuto fázi dodržovat 50 dní, tedy měsíc a 20 dní. Jestliže ale shazujete 20 kg, platí, že tato fáze trvá 200 dní. To je 28,5 týdne, čili více než 7 měsíců. Připočtete-li 7 dní na první fázi a 14 dní na druhou fázi, v podstatě hubnete 8 měsíců. Co si můžete dovolit během upevňovací fáze?

Můžete sníst jedno ovoce za den, ovšem s výjimkou banánů, hroznového vína, třešní a ořechů.

Dále si můžete dopřát 2 krajíčky celozrnného chleba a 40 gramů sýra.

Do jídelníčku můžete každý týden zařadit dvě jídla se škrobem: rýži, těstoviny, dále se povoluje čočka, kuskus. Vždy ale musíte mít na paměti, že by jídla neměla přesáhnout hmotnost 200 gramů.

Dokonce si i dvakrát do týdne také můžete dopřát jakékoli jídlo, na které dostanete chuť. Platí zde ale jedna jasná podmínka – mezi obě jídla musíte vložit minimálně jeden den, během kterého budete dodržovat dietu přesně podle pravidel.

Nezapomínejte také zařazovat do jídelníčku jeden bílkovinný den týdně, nejlepší je, pokud se vám to povede vždy v jeden a ten samý den.  

Tip pro vás: Jaká jídla si smíte v této fázi dopřát? Můžete už do jídelníčku zařadit i něco málo sacharidů. Například ke snídani se hodí krajíček celozrnného chleba a dietní kuřecí šunka nebo Cottage sýr. K obědu kuře s rýží. Odpolední svačinu pokryje kefír a jablko. Večer si můžete dát pečeného pstruha s vařenou brokolicí.

Čtvrtou fázi označujeme jako definitivní stabilizaci

Teď už se po dlouhé době dostáváte do situace, kdy můžete jíst úplně všechno. Ovšem má to jeden háček. I teď musíte každý týden dodržovat jeden bílkovinný den, který má úplně stejný průběh jako v rané první fázi diety. Ideální je, když se vám podaří stanovit si ho na jeden den v týdnu a vždy ho dodržovat ve stejný den.

Pozor na stravovací režim při Dukanově dietě, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, například cukrovkou, nebo onemocněním ledvin atd. V takových případech je nezbytné se o vhodnosti diety poradit s lékařem.

Tip pro vás: Jak by mohl probíhat bílkovinný den v této poslední fázi? K prvnímu rannímu jídlu, tedy snídani, si můžete dát vaječnou omeletu. K obědu následuje vařené kuřecí maso. K odpolední svačině se hodí neslazený mléčný nápoj. Večeři zajistí grilovaná ryba.

Jaká rizika jsou s dietou spojena a jak se s nimi vypořádat?

Aby nedošlo k nedostatku vitamínů a minerálů v první fázi diety, kdy jíte pouze bílkoviny, doporučuje se stravu doplnit o multivitamínové přípravky.

Je třeba se v prvních dvou fázích diety vyrovnat s nedostatkem sacharidů.

Následnému jo-jo efektu, který by mohl po skončení diety nastat, čelí třetí a čtvrtá fáze. Ve třetí fázi postupně dodáváte tělu potraviny s obsahem sacharidů, aby si na ně zvyklo. I když už se ve čtvrté fázi stravujete normálně, stále je zde jeden očistný bílkovinný den.

Jde sice o radikální stravovací režim, ale umožní dosáhnout váhových úbytků.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: Hornová
Vaše názory k článku (3)
Seřadit:
Petrušák | Úterý 13. Září 2016, 07:40
Ikdyž to funguje, je to pěkný záhul pro organismus. Rozhodně za mě to není dobrá cesta. Nechápu, že furt někdo řeší diety. Stačí jíst v souladu s přírodou a nadváhou nikdy trpět nebudete...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Úterý 09. Leden 2018, 13:14
Pravda, zahul to je, ale vse je vzdy otazkou vhodne skladby jidelnicku. Pokud se dodrzi stravovani, negativni chute a nalady hrozi minimalne... Vse jse,m podrobne sepsala na blogu zde -- https://www.slimming.cz/dukanova-dieta/
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Plojhová8 | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:35
Tak do téhle diety bych nešla. Četla jsem dost negativních ohlasů na netu.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět