Celiakie a bezlepková dieta

Celiakie, která je známá také pod dalšími názvy – primární malabsorpční syndrom, glutenová enteropatie, Geeova-Herterova choroba, celiakální sprue, endemická sprue – se vyznačuje celou řadou příznaků, mezi něž patří hubnutí, nadýmání, průjem, únava, bledost, snížení počtu červených krvinek, lámání vlasů a nehtů, zvýšená kazivost zubů, vypadávání vlasů, žlutá barva pokožky, vyrážky, hematomy, otoky, svalová slabost, pocity mravenčení a bolesti kostí. Dále také krvácení, dušnost, ale i krvácení do kloubů, řídnutí kostí, svalové křečí a obrna.

 

obrazekPopis onemocnění

Toto chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva je citlivé na gluten neboli lepek, jenž je směsí určitých bílkovin, obsažených v pšenici, žitu nebo ječmeni. U pacientů, jejichž organismus vytváří v nadměrné míře protilátky proti některým enzymům a bílkovinám, se s těmito antigeny spojují a poškozují sliznici střeva. Vyvolaný déletrvající zánět ji trvale poškodí a způsobuje změnu funkce i vzhledu sliznice, kdy také často vznikají trhliny a vředy, snižuje se průchodnost tenkého střeva a zvyšuje se riziko rakoviny.

 

Diagnostika celiakie

Pomocí neinvazivních diagnostických metod, především vyšetřením krevního séra na protilátky se zjistí toto poměrně rozšířené onemocnění, které se u nás vyskytuje ve zhruba 50 tisících případech. Invazivním vyšetřením je endoskopie, kdy se zavádí optický endoskop do tenkého střeva a lékař při vyšetření odebírá vzorek sliznice, který se posílá na histologické vyšetření.

Onemocní tedy asi každý dvoustý člověk. Musí se rovněž započítat netypické formy choroby. Rovněž se nejedná pouze o nemoc dětského věku, jak se mnozí domnívají. Primární malabsorpční syndrom se může objevit v jakémkoliv věku. U dospělých často po nadměrné zátěži, ať již psychické, nebo fyzické – po porodu, po operaci. Onemocnění se vyskytuje většinou mezi 30. a 40. rokem věku a předchází mu anémie, kterou způsobuje porucha vstřebávání vitamínů důležitých pro krvetvorbu v kostní dřeni z tenkého střeva.

Pro diagnostiku celiakie je důležité posouzení jiných přidružených chorob, které mohou celiakii předcházet nebo po ní následovat. Pacienti mají zvýšený sklon k dalším autoimunitním onemocněním, jako je například diabetes melitus prvního typu ‒ juvenilní, vznikající v mladém věku. Další nemocí, která souvisí s celiakií, je imunideficience, onemocnění štítné žlázy, mikroskopická kolitida střev, neplodnost nebo biliární cirhóza jater a kožní choroba s projevy vyrážek podobných herpesu v oblasti obličeje, loktů, kolen a hýždí.

 

obrazekPříčiny a průběh onemocnění

Příčinami celiakie je především genetická zátěž, ale také vliv prostředí. Psychická nebo fyzická zátěž bývá pak spouštěcím mechanismem. Onemocnění má několik forem. Klasická celiakie je souborem příznaků, pramenících z poruchy vstřebávání živin v tenkém střevě. Pacienti hubnou, trpí průjmy a protože nevstřebávají tuky, mají typickou žlutou barvu pokožky.

Pacienti bývají především slabí, výrazně hubnou a mají průjmy (z poruchy vstřebávání vody) vyznačující se žlutou barvou pokožky, protože nevstřebávají tuky. Nedostatek energie z důvodu nedostatečné výživy způsobuje slabost a je spojená s anémií, protože se nevstřebává vitamín B12, důležitý pro krvetvorbu. S chudokrevností je spojena dušnost. Z důvodu tohoto onemocnění se nevstřebává ani vitamín K, zajišťující tvorbu proteinů důležitých pro srážlivost krve v játrech. Z toho důvodu mívají pacienti krvácivé stavy, které se vyznačují modřinami, nadměrným krvácením z ran nebo krvácením do kloubů, svalů a měkkých tkání. Protože se špatně vstřebává vitamín D, který řídí metabolismus vápníku, organismus odbourává vápník z kostí a vznikají onemocnění kostí, která se projevují bolestmi v kostech, záškuby nebo křečemi.

Dalším důsledkem nedostatečného vstřebávání vitamínů jsou kožní problémy, jako jsou hnisavé záněty kůže, padání vlasů, lomivost nehtů nebo praskání koutků rtů. U nemocných se projevují otoky, vzedmuté břicho nebo nadýmání. Neuralgickými příznaky choroby, související s chybějícími vitamíny, jsou mravenčení nebo jiné vnímání bolesti při dotyku a tlaku, případně brnění některé z končetin. Všechny uvedené příznaky se nemusí projevit najednou nebo se neobjeví vůbec, potom se jedná formu asymtomatickou, ale střevo je přesto poškozováno. Formy s jedním příznakem nebo příznaky v jedné oblasti jsou monosymptomatické. Ty se týkají příznaků, které souvisí s anémií nebo příznaky neurologickými.

 

Bezlepková dieta

Základním a hlavním způsobem léčby, na kterém je závislý průběh onemocnění, je přesné dodržování dietního režimu. Zdravotní stav nemocného se významně zlepší při dodržování bezlepkové diety. Zhoršení stavu pacienta se může dostavit i po požití malého množství lepku nebo po zátěži, kterou je například psychická zátěž, porod nebo infekční onemocnění.

Komplikací nemoci je lymfom či karcinom trávicího traktu. Tato komplikace vzniká po dlouholetém trvání onemocnění a ke vzniku nádorového bujení dochází přibližně v 15 % případů.

Při celoživotní bezlepkové dietě je nutné ze stravy vynechat všechny potraviny, které obsahují pšeničnou, žitnou a ječnou mouku, tedy i omáčky, uzeniny, pivo nebo konzervy. Potraviny, které obsahují oves, se doporučuje z jídelníčku zpočátku vyloučit také. Mohou se později zkusit konzumovat v omezené míře. Náhradou je rýžová a sójová mouka, rýže, brambory, kukuřice, kukuřičný a bramborový škrob. V omezené míře je rovněž možné konzumovat víno nebo destiláty. Pokud se dostaví projevy laktózové intolerance, musí se omezit také konzumace mléčných výrobků. Vedle diety je možné nasadit kortikoidy, které tlumí zánětlivé reakce střevní sliznice a urychlují zrání nové výstelky. Vedle diety se musí také doplňovat všechny složky živin a vitamínů nebo minerálů, které pacientovi chybí.

Kategorie: Nemoci a jejich léčba Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Jablíčko | Pondělí 28. Listopad 2016, 23:09
Bohužel mám kamarádku, jejíž 14 - letá dcera trpí celiakií. Zjistili to před rokem kvůli bolestem břicha. Věřte mi, není to jednoduché a je to i finančně náročné.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Kateřina | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:59
Trpím celiakií a na bezlepkovou dietu jsem si rychle zvykla. Dokonce některé pokrmy jsou chutnější.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět