Fobie z bílých plášťů

obrazekI když se o sebe staráme co nejlépe, dodržujeme správnou životosprávu, dopřáváme si spoustu pohybu i odpočinku a snažíme se vyvarovat nebezpečným situacím, navštívit doktora stejně jednou za čas musíme. Pro některé je takové posezení v čekárně jen nudnou rutinou, již si snaží zpříjemnit čtením časopisu či hraním hry na mobilním telefonu, ale pro jiné se takovéto prostředí mění ve velmi stresovou situaci, která často vyvolává zdravotní potíže, jež se mimo nemocniční prostředí osobě vyhýbají.

Příznaky fobie

Po vstupu do čekárny či ordinace doktora se postižený začne potit, dělá se mu nevolno, buší mu srdce a cítí silnou nervozitu. Po chvíli začne stoupat krevní tlak, což může být nebezpečné zvláště u osob, jež trpí hypertenzí. Tyto faktory mohou ve výjimečných případech vést až k chybné diagnóze doktora, proto není radno tento problém před lékařem kvůli studu skrývat, ale raději hned po pocítění prvních příznaků na něj okolí upozornit. Nemusíte se ničeho bát, zcela určitě nejste první ani poslední, jenž touto fobií trpí. Podle nedávného průzkumu se přišlo na to, že podobné potíže při vstupu do nemocničního prostředí a komunikaci s doktorem pociťuje až jedna třetina pacientů, a proto bude mít jistě váš lékař pro váš stav pochopení a upraví typ vyšetření. Například při měření tlaku u osob trpících fobií z bílých plášťů se doporučuje opakování procedury až do té doby, dokud nebude tlak v normálních hodnotách, což může zabrat až čtyři či pět měření v řadě.

Co s tím?

První věc, která většinu lidí při pojmu léčba fobie napadne, jsou návštěvy psychologa, jenž by vám měl s jakýmkoliv typem psychických obtíží pomoci. Pokud ale za odborníka nechcete utrácet peníze a myslíte si, že na svůj problém stačíte sami, přečtěte si následující řádky, jež dají užitečné rady do začátků.

1. Naučte se relaxační cvičení – při stresových situacích se zhluboka nadechněte, na deset vteřin zadržte dech a pak pozvolna vydechujte. K tomuto cvičení ještě můžete přidat napínání svalů, jež s výdechem uvolníte. Vyplaví se tak endorfiny a vy se budete cítit uvolněnější.

2. Představujte si stresovou situaci – posaďte se doma do tichého pokoje, zavřete oči a představte si sami sebe, jak vcházíte do ordinace, mluvíte s doktorem, podstupujete vyšetření. Možná vám to zprvu nebude dvakrát moc příjemné, ale za určitou dobu si na imaginární situaci zvyknete a v reálném světě vám už nebude dělat takový problém ji podstoupit.

3. Vezměte si s sebou talisman – ještě než zamíříte k doktorovi, vezměte si s sebou věc, jež vám pomůže odpoutat pozornost od toho, co vás čeká. Ať už je to kamínek, kaštan, balíček kapesníků, nebo plyšová hračka vašeho dítěte, mějte tuto věc stále při sobě a soustřeďte svou energii na ni.

Kategorie: Nemoci a jejich léčba Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Zebra | Pondělí 28. Listopad 2016, 22:59
Nu nevím. Stejně si myslím, že většina tohle řekne jen proto, že prostě nechtějí být vyšetřeni. A k psychologovi bych je poslala :-D
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (6x) Odpovědět

Alča | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:40
Hm zajímavé počtení :-D
Souhlasím (1x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět