Ideální životní styl

Životních stylů existuje v dnešní době neskutečné množství a nepochybuji o tom, že mnoho z Vás již přemýšlelo nad tím, který z nich bude ten nejlepší. V tomto článku se podíváme na to, jak vypadá každodenní aktivita a jídelníček zdravého člověka, který by měli dodržovat všichni.

Ránoobrazek

Vstaňte o něco dříve a jděte si ven zaběhat. Nemusí to být na hodinu, stačí třeba jen obyčejných patnáct minut a budete se cítit mnohem lépe. Ačkoli se to nezdá, tato ranní rozcvička Vám dodá energii na hodně dlouhou dobu a kromě toho budete udržovat své tělo ve formě. Pokud Vám počasí nebude přát a v běhu Vám bude bránit například déšť, můžete vyzkoušet nějaké lehčí cviky doma (třeba pár skoků přes švihadlo apod.).

Snídaně

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Tím, že se ráno nasnídáte, nastartujete svůj metabolismus a umožníte tak svému tělu normálně fungovat po zbytek dne. Vynechat snídani neexistuje. Někteří lidé sice tvrdí, že na to nemají čas, nebo si dokonce myslí, že jim to nějakým kouzelným způsobem pomůže zhubnout, je to ale holý nesmysl. Můžete si jednou za čas dovolit vynechat svačinu, ale snídaně je povinností vůči Vašemu tělu a nemůžete mu tímto způsobem škodit. 

Nejlepší, co můžete udělat, je dát si na snídani něco celozrnného (např. rohlíky, housky apod.), dejte si ale pozor na pečivo, které jako celozrnné pouze vypadá. V obchodech se totiž často vyskytují podvody, kdy je obyčejné bílé pečivo obarveno kakaem, aby působilo jako to zdravější tmavé. S celozrnným pečivem si můžete dát například bílý jogurt, což je také skvělá volba ke snídani – můžete si do něj přimíchat třeba otruby, čímž doplníte další výživné látky.

K pití doporučuji něco teplého, například čaj s citrónem (a pokud rádi sladíte, dejte přednost medu před cukrem). Dejte si ale pozor na obsah čaje, nejlepší samozřejmě je, když si připravíte vlastní domácí čaj z bylinek ze zahrádky než čaj kupovat, protože tak máte jistotu, co vlastně pijete. Pokud ovšem tuto možnost nemáte, vyhněte se alespoň čajům v sáčku.

Na cestě. Ačkoli se to nezdá, i po cestě do práce nebo do školy můžete chvíli věnovat zdraví Vašeho těla. Pokud jezdíte autem, nechejte ho doma a zvolte raději autobus nebo vlak. Hlavním důvodem je chůze, čili zvýšená aktivita a také samozřejmě ušetříte životní prostředí. Jestliže nebydlíte daleko od svého pracoviště, můžete se za příznivého počasí vypravit na cestu na kole, nebo dokonce na bruslích, pokud tento sport dostatečně ovládáte.

Dopoledne

Většina z nás je dopoledne buď ve škole, nebo v práci, proto se zaměříme spíš na jídlo než na dopolední aktivity, na které bohužel není čas. Na druhou stranu ti, co pracují v kanceláři a celý den se nehnou ze židle (nebo studenti v již zmíněné škole), by měli dbát na to, aby seděli rovně a využít každou příležitost k pohybu (tzn. neprosedět přestávky a pauzy a jít se alespoň na chvíli projít). Je to velice důležité pro Vaše záda – mnoho lidí má kvůli své práci komplikace s páteří, proto se tomu snažte předejít.

Svačina

Dopolední svačina by měla obsahovat především ovoce a zeleninu, a to ve vyšším množství. Opravdu se nebojte to přehnat, protože ani ovoce, ani zelenina Vám nijak neuškodí a kromě toho je lepší jíst víckrát denně stejné porce (což znamená, že Váš oběd by se měl množstvím přibližně rovnat svačině).K pití si můžete dát džus z čerstvého ovoce, ale doporučuji vodu s citrónem, kterou byste měli pít po celý den, a pokud omylem spolknete citronovou pecku, nemusíte mít žádné obavy. Jak citronové šťáva, tak citronové pecky jsou velice zdravé a slouží ke správné funkci metabolismu.

Oběd

Jestliže patříte mezi vegetariány, nebo jiné osoby, odmítající maso, mohu Vám vřele doporučit zeleninový salát s tofu. Určitě znáte klasický kuřecí salát s nakrájenou zeleninou a kuřecími kousky – je to něco podobného, jen kromě kuřete použijete tofu (které je mimochodem mnohem zdravější).Tento salát chutná výtečně, ale moc Vás nezasytí, proto doporučuji konzumovat spolu s dalším celozrnným pečivem. S obědem to ale nepřehánějte, nezapomínejte, že by měl být zhruba ve stejném množství jako ostatní jídla.

 

obrazekOdpoledne

Máme tady podzim, což znamená ideální dobu pro sportovní aktivity. Není ani příliš velké horko a většinou ani příliš velká zima – je to zkrátka nejlepší období, kdy začít sportovat. Jakmile se vrátíte z práce či ze školy, máte neskutečně rozsáhlou nabídku aktivit, kterým se můžete věnovat a které Vás budou bavit (není pochyb o tom, že si každý najde alespoň jeden sport, kterému by se rád věnoval). 

Na hubnutí je skvělý běh, ten ale není pro všechny, a pokud se mu chcete začít věnovat, musíte počítat s tím, že nějakou dobu potrvá, než si Vaše tělo zvykne a vy budete moct vyzkoušet delší trasy. Mezi relaxační sporty (které zvládne snad každý) ale patří především jízda na kole nebo na bruslích, pro které je podzim jako stvořený. Také byste měli věnovat nějaký čas cvičení, které můžete provádět v pohodlí domova.

Existuje několik druhů a nejlepší je najít si na internetu (například na youtube) celou sérii cviků, které většinou bývají rozložené třeba na třicet dnů. Na podzim rozhodně doporučuji jógu, jež (ačkoli je trochu náročnější) pomůže Vašemu duchu od stresu.

Svačina 

Co se druhé svačiny týče, měla by obsahovat něco podobného jako ta dopolední. Můžete si ale za odměnu dát něco sladkého, ne však ty levné sladkosti z obchodů, které obsahují až neuvěřitelné množství tuků a cukrů. Ideální je sušené ovoce (nejlépe to, které si doma sami nasušíte), ale pravá hořká čokoláda Vám také neublíží, když to s ní nepřeženete.

 

Večerobrazek

Večer si dopřejte trochu klidu, vyhněte se přebytečné aktivitě (což ovšem neznamená, že musíte ležet doma před televizí) a relaxujte po náročném dni. Můžete svému tělu dopřát uklidňující koupel s bylinkami (nezůstávejte ale ve vaně déle než dvacet minut), dát si masku na obličej a pečovat o své tělo.

 

Večeře

Večerní jídlo by mělo být lehké, takže je vhodné dát si například jogurt, luštěniny, ale ani trocha rýže Vám neuškodí. Dejte si však pozor na to, v kolik hodin večeříte. Nejlepší je dát si večeři před šestou hodinou a pak už nic nejíst, není to totiž zdravé. Pokud ale chodíte spát až kolem půlnoci, měli byste do svého jídelníčku zařadit ještě druhou večeři (která však musí být velice lehká). Nejdůležitější je ovšem zdravý spánek, který by měl trvat nejméně osm hodin. Proto nechoďte spát zbytečně pozdě a nezapomeňte, že i ve spánku hubnete!

Kategorie: Krása, péče o vzhled Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Ludmila | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:33
Tak ráda bych chtěla mít na všechno zmíněné čas. Ale prostě není.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět