Experimentovali jste někdy s různými dietami a snažili se s jejich pomocí hubnout? V tom případě jste se pravděpodobně nechtěně setkali s jojo efektem. Při dietách se bohužel mnohdy stává naším nezvaným společníkem. Jak s ním bojovat, nebo ještě lépe, jak vůbec zabránit jeho vzniku?
Místo shazování nakonec přiberete
Každou chvíli se mezi lidmi nebo na internetu objeví nějaká nová dieta, která slibuje zhubnout třeba i 3–4 kilogramy za pouhý týden. Spousta lidí na taková lákadla rychle naletí. Už se totiž vidí, jak budou v létě v plavkách ohromovat opačné pohlaví svojí štíhlou postavou. Pustí se do diety, a i když třeba nějaké to kilo shodí (výsledky diet často neodpovídají slibům), po skončení diety a návratu k původnímu stravovacímu režimu je čeká hotové peklo. Nejenom, že zpátky naberou kilogramy, které předtím shodili za cenu radikálního odříkání, ale navíc jim přistanou i nějaká další kila. Výsledek diety je tedy nulový. Takový člověk se naopak ocitá v ještě horší situaci než před dietou.
Víte, že odborníci na výživu a lékaři jednostranné diety odsuzují? Důvod je jasný: Lidské tělo potřebuje ke svému správnému fungování vyváženou stravu s obsahem všech složek (bílkoviny, tuky, sacharidy a také vitamíny, minerály a stopové prvky). Pokud mu některá složka dlouhodobě chybí, promítá se to negativně do jeho zdravotního stavu. Výživoví specialisté proto upozorňují, že drastické jednostranné diety by se nikdy neměly dodržovat déle než 14 dní.
Tělo se pojistí tvorbou zásob
Proč vlastně dochází k nabírání kilogramů po skončení diety? Odpověď je jednoduchá. Jestliže lidskému organismu na delší dobu radikálně omezíte příjem potravy, připravíte mu tím šok. Když mu nedopřejete obvyklé porce, začne sahat do zásob. Zásoby paliva, tedy sacharidů, představují jaterní glykogen, tělní tuk, glykogen ve svalech (proto při nedostatku potravy chudnou svaly a člověk se stává šlachovitým). Můžete díky tomu skutečně několik kilogramů zhubnout. Jenže vaše tělo si velice dobře pamatuje šok, který jste mu náhlým snížením množství potravy způsobili. Proto jakmile má po skončení diety potravy znovu dostatek, dá mozek pokyn vytvářet zásoby na horší časy. Protože co kdybyste mu podobné nepříjemné překvapení v podobě snížení přídělu přichystali znovu? Nechce zbytečně riskovat, a proto se proti tomu pojistí tvorbou zásob.
Pozor na: Jednoduché cukry. Budete-li je jíst v příliš velkém množství, nespálená energie z nich přispívá k tvorbě tukových polštářů kolem pasu, kterých se pak obtížně zbavujete. Právě jednoduché cukry stojí za kilogramy nabranými při jojo efektu. Vyměňte je za polysacharidy, z nichž se energie uvolňuje postupně a snáze ji spálíte.
Jak tedy správně a zdravě hubnout?
Jestliže se kvůli nutnosti shodit větší množství kilogramů rozhodnete pro dietu, mělo by jít o zdravou vyváženou redukční dietu s obsahem všech složek potravy a omezením sacharidů a nevhodných tuků. Nezačínejte radikálním šokem pro tělo, ale dělejte postupné kroky směrem ke zdravějšímu stravování. Například omezte smažení. Zařazujte do jídelníčku více zeleniny. Postupně vyměňte bílé pečivo za celozrnné. Dávejte přednost nenasyceným tukům z mořských ryb či olivového oleje. Posilujte ve stravě podíl luštěnin, které dodávají rostlinné bílkoviny. Jezte větší podíl drůbežího masa, omezte maso červené.
Věděli jste, že lékaři a nutriční specialisté se shodují na tom, že ideální je hubnout asi 4–6 kg za měsíc? Někomu to ale může jít i pomaleji. Pokud zhubnete maximálně 1,5 kg týdně, je to v pořádku. Většinou se hubne cca 0,5–1,5 kg. Závisí to na věku, tělesné kondici, pohlaví, dědičnosti, trénovanosti i počáteční hmotnosti.
Jak se jojo efektu vyhnout?
Jestliže držíte dietu, už dopředu se připravte na to, jaký bude váš jídelníček po jejím skončení. Měl by být stále stejně racionální a vyvážený jako při kvalitní redukční dietě, ale přitom můžete navýšit energetický příjem. Nesmíte se ale vracet ke starým stravovacím zvykům.
Jezte pravidelně, ať už dietu držíte, nebo ne. Měli byste jíst 3–5krát denně po maximálně tříhodinových intervalech. Udržíte si tím pocit sytosti a nebudete mít hlad.
Pohybem podporujte spalování tuků.
Při dietách i normální stravě nepodceňujte pitný režim.