Maca: Přírodní zázrak z andského pohoří

Říkáte si, co by tak mohlo v peruánských Andách růst? Možná budete překvapeni, ale v nadmořské výšce 3 500 až 4 000 metrů nad mořem roste skutečný poklad – maca peruánská, která bývá právem označována za peruánský ženšen. Díky svému výskytu je považována za nejvýše rostoucí rostlinu na světě vůbec.

obrazekProč maca peruánská?

Peruánská maca neboli Lepidium Peruvianum je velice odolná rostlina, která je nejen hodně výživná, ale i užitečná. Co se týče jejího využití, zpracovává se kořen macy, který dosahuje dvou až osmi centimetrů. Díky svým účinkům je hojně vyhledávanou surovinou farmaceutického i potravinářského průmyslu.

Ačkoliv je macu možné konzumovat v její čerstvé podobě, vzhledem k místu pěstování je pro nás dostupná spíše ve formě prášku nebo tablet. Takto zpracovanou macu je možné například pít rozmíchanou ve vodě, ve smoothies či v koktejlech nebo taktéž v jogurtech, polévkách či salátech.

Zajímá vás, k čemu je možné macu peruánskou přiblížit? Vzhledem k tomu, že již před třemi tisíci lety byla pěstována jako zelenina, lze ji přirovnat k řepě nebo ředkvičkám. Na rozdíl od této zeleniny je ale pro macu charakteristická karamelová chuť.

Maca peruánská a zdraví

Maca peruánská patří mezi takzvané superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerální látky a další živiny důležité pro činnost našeho organismu. Z vitamínů je nutné zmínit obsah vitamínu A, C, E a vitamíny skupiny B. Dále je maca peruánská zdrojem železa, hořčíku, draslíku, mědi, sodíku, zinku, jódu, vlákniny, bílkovin a v neposlední řadě i mastných kyselin.

Pravidelné užívání kořene macy má díky svému složení příznivý účinek na fyzické a psychické zdraví i reprodukci. Z blahodárných účinků macy peruánské na naše zdraví je třeba zmínit například podporu obranyschopnosti těla, větší odolnost vůči infekcím, rychlejší hojení nebo zpomalení procesu stárnutí. Pokud jde o reprodukci, maca peruánská napomáhá mužům při impotenci a ženám s hormonální rovnováhou.

Další účinky kořene macy

  • prevence před bujením nádorů
  • podpora spalování a činnosti metabolismu
  • pomáhá při menstruačních obtížích
  • přispívá k regeneraci svalů    

Věděli jste, že je maca zároveň adaptogenem? Jedná se o rostlinu, která obsahuje přírodní látky, jež mají za následek posílení koncentrace a paměti.

Kategorie: Prevence nemocí Autor: Tamara Sedlc
Vaše názory k článku (4)
Seřadit:
Franta Kulín | Čtvrtek 15. Září 2016, 06:47
Dost by mě zajímalo, jaký vliv mají tyto plodiny a člověka "zdejšího". Je to něco, s čím se přece původní obyvatelé evropy nesetkali. A takových plodin ej spousta. Určitě bych to s nima nepřeháněl.
Souhlasím (1x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Ludmil Ada | Čtvrtek 22. Září 2016, 11:22
Pokud v tom není něco toxického, tak bych se toho nebál.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Karolína | Pátek 23. Září 2016, 09:40
To vypadá velice zajímavě. Vyzkouším.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Lori | Středa 28. Prosinec 2016, 12:01
Já si macau kupuju v tabletách. Dost mi pomáhá.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět