Je možné věřit lékům na hubnutí?

Dlouhodobá změna stravování ve prospěch zdravějšího životního stylu vyžaduje především snahu, disciplínu, pevnou vůli. Jenže to každý z nás nezvládne. Také je třeba si všechno takříkajíc naprogramovat v hlavě, aby se člověk dokázal přesvědčit o správnosti své volby. Skutečnost je většinou taková, že jenom málokdo dokáže dlouhodobě vydržet dodržovat přísnější režim a nehřešit. Proto by spousta lidí uvítala jednoduché řešení. Jíst pravidelně nějaké pilulky a za nějaký měsíc či dva být hubený.

obrazek
Výrobci různých hubnoucích přípravků těží právě z toho, že lidé chtějí nějaká rychlá a jednoduchá řešení, která nedají příliš mnoho práce. Lidé, kteří mají takovou vůli a vytrvalost, že bez řečí drží dlouhodobě značně omezující diety, jsou skutečně spíše výjimkami. Velká část lidské populace naopak dříve nebo později podlehne svodům a hřeší. Z tohoto důvodu jim připadá jako mnohem jednodušší shazovat kilogramy s použitím léků na hubnutí. Jenže můžeme těmto tabletkám vůbec věřit, nebo jde o podvod? Pomohou vám údajně zázračné pilulky, nebo jde pouze o megalomanskou reklamu?

Zjistěte si mechanismus působení léků a způsob, jakým přibíráte

Někteří lidé se domnívají, že volně dostupné léky žádný efekt nemají. Vždy ale záleží na tom, na jakém mechanismu působení jsou založeny. Proto je třeba se s nimi seznámit. Budete-li znát způsob, jakým mají ovlivnit vaši hmotnost, snáze posoudíte, jestli ve vašem případě mohou mít nějaký smysl, nebo jde jenom o vyhozené peníze. Důležité je i to, abyste znali mechanismus, jakým kilogramy přibývají, například si uvědomit, zda máte tendenci se přejídat ve stresu, nebo naopak jíte z nudy atd.

Na jakých mechanismech jsou volně prodejné léky založené?

obrazekNěkteré omezují chuť k jídlu. Třeba tím, že vážou enzym lipázu ve střevech a tím dokážou zabránit vstřebávání tuku. Absorpci tuku můžete zabránit až o 30 %. Nějaký efekt mít mohou, musíte si ale hlídat jídelníček, abyste netrpěli průjmy.

Léky založené na L-carnitinu ovlivňují přenos mastných kyselin až do buněčných mitochondrií. Dochází tak k odbourávání uloženého tuku. Kromě toho má L-carnitin pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Umí ji snížit. Tyto léky pomáhají spalovat, podmínkou je, že se dostatečně hýbete.

 • Preparáty založené na působení chromu. Tento prvek totiž reguluje hladinu krevního cukru. Pomůže vám v případě, že váš organismus má poruchu tolerance glukózy. Ta je způsobena nedostatkem chromu. V jiných případech ale váhu ani dlouhodobé pojídání tabletek nijak neovlivní.
   
 • Výrobky s kyselinou linolovou mohou přispět k poklesu tělesného tuku, který odbourává tím, že ho odplavuje do krve. Ani tady ale žádných světoborných výsledků nedosáhnete.
   
 • Výrobky s jablečným octem, které mohou způsobit ještě větší hlad kvůli poklesu pH v žaludku.
   
 • Léky s kyselinou hydroxycitronovou (HCA), jež má ovlivnit zpracování tuků. Ani na ty se moc sázet nedá.
   
 • Preparáty se synerfinem, který najdete v citrusech a jenž má odbourávat energii zvýšením tělesného tepla. S nimi také žádné velké terno neuděláte.
   
 • Koktejly obsahující vlákninu, odtučněné mléko, minerály a vitamíny a případně i látky, jež mají nastartovat metabolismus. Smysl mají koktejly v případě, že obsahují alespoň 30 % bílkovin a málo sacharidů a tuků. Sice třeba krátkodobě mohou pomoci shodit několik kilogramů, ale po návratu ke starému způsobu stravování často naopak způsobí jojo efekt.

  obrazekTip: Recept na hubnoucí smoothie


  Suroviny:
  1/2 jablka
  2 cm čerstvého nastrouhaného zázvoru
  5 listů hlávkového zelí
  šťáva ze 3 citronů
  200 ml vody

  Postup:
  Zázvor oloupejte a nastrouhejte. Všechny suroviny vložte do kvalitního mixéru, který vám zajistí dokonale hladkou konzistenci smoothie (např. Vitamix), rozmixujte a vypijte.

  Toto smoothie pročistí vaše tělo a urychlí spalování tuků. Díky zázvoru působí protizánětlivě.
   

   
 • Hubnoucí čaje často zajistí úbytek váhy díky odvodnění. Z dlouhodobého hlediska to ale nepomůže a můžete si způsobit zdravotní potíže.
   
 • Jód sice zrychluje metabolismus, ale můžete jeho konzumací rozhodit funkci štítné žlázy.


Pozor na nereálné sliby. Jestliže vám tvrdí, že po konzumaci přípravku zhubnete za měsíc 20 kg, nevěřte tomu.

Proto si ověřte ještě před nákupem, co preparát obsahuje a jak po něm vlastně hubnete. Hledejte reference a teprve pak se rozhodněte pro nákup. Tvrzení, že vám vrátí peníze, když nezhubnete. Většinou své peníze už neuvidíte. Zkrátka si nákup přípravku dobře promyslete.

Když se vám nedaří hubnout přirozenou cestou

Pravda je taková, že nastávají případy, kdy se prostě přirozenou cestou zhubnout nedaří. Často nepomáhá ani změna životního stylu, více pohybu nebo úprava stravy. Efekt je minimální. Někdy se stane, že prostě léky na hubnutí mohou být jedinou pomocí.

Metabolismus každého z nás je totiž trochu jiný. Určitě znáte ze svého okolí třeba případy žen, které jsou jako tyčky, ačkoli slupnou porci vepřoknedlozela se šesti knedlíky. Naopak jste jistě narazily i na ženy, které jí pravidelně, rozumně a relativně zdravě, a přesto jsou boubelky. Vysvětlení? Někdo prostě spaluje rychle a efektivně, jiný naopak nikoli.

Pozor na volně dostupné léky, jestliže máte hormonální problémy. Jestliže je na vině hormonální nerovnováha, všechno by měl pečlivě sledovat lékař. Lidské žlázy s vnitřní sekrecí jsou totiž poměrně složitým systémem, v němž je velice snadné udělat chaos, ale pořádek se dává dohromady mnohem hůř. Pokud tedy trpíte hormonálními potížemi, rozhodně s těmito preparáty neexperimentujte bez vědomí lékaře.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: Kousalková Jana
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Věrka | Čtvrtek 04. Leden 2018, 16:19
Pokouším se zhubnout různými metodami už od puberty (je mi 22 let), zatím bez trvalejších úspěchů. Už jsem zoufalá a vážně přemýšlím nad nějakými léky. Díky článku jsem zjistila, že než začnu experimentovat s nějakými drahými preparáty, bude přece jen lepší se nejdřív poradit se svým lékařem. Zatím jsem se tomu asi ze studu bránila, ale nedá se nic dělat. Věřím, že mi to snad konečně pomůže!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

vendula | Čtvrtek 04. Leden 2018, 17:59
Tento problém jsem přesně řešila se svým lékařem před vánocemi. Nakonec jsme se rozhodli pro přirozenou cestu. Za měsíc mám dole 3,5 kila a jsem spokojená. Na Vánoce jsem si pořídila Vitamix, takže Smoothie, různé zdravé pomazánky, polévky a jíné jídla se mi dělají mnohem snáze a rychleji. Njn, Ježíšek byl na mě letos hodný :-)
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět