Kdy se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě a kolik to stojí?

obrazekČeská republika leží v jednom z nejrizikovějších pásem výskytu infikovaných klíšťat. Klíšťová encefalitida se vyskytuje v pásmu, které pokrývá oblast od střední části Evropy až po východoasijské oblasti u Tichého oceánu, zahrnující i část Japonska. Chránit je možné každého jedince, který dosáhne jednoho roku věku, a dospělé osoby. Zpravidla nejméně se nechávají očkovat lidé ve věkové kategorii nad 60 let. Doporučené je očkování komukoli a především těm, kteří žijí v oblastech s největším výskytem infikovaných klíšťat virem encefalitidy ‒ v jižních Čechách a na jižní Moravě.

 

Nejvhodnější termíny a schémata očkování

Není přesně stanovený termín očkování, jelikož je možné očkovací látku aplikovat celoročně, proto není žádné sezónní omezení pro její použití. Doporučené je zahájit očkovací schéma v zimních měsících, aby se ochrana vytvořila před sezónou zvýšeného výskytu infikovaných klíšťat.

Základní nebo také jinak pomalé očkovací schéma je pro obě u nás dostupné vakcíny shodné ‒ druhá dávka se podává jeden až tři měsíce po aplikaci první dávky a třetí dávka následuje po 5 až 12 měsících. Při zrychleném očkování je možné druhou očkovací dávku podat po 14 dnech po podání první dávky a třetí dávku podobně jako u pomalého očkování, tedy po 5 až 12 měsících. Jednu ze dvou vakcín je možné aplikovat ve zrychleném schématu a očkovat v 0.; 7. a 21. dnu. Jak pomalé, tak i zrychlené schéma se dokončí aplikací čtvrté dávky očkovací látky 12 až 18 měsíců po podání 3. dávky.

První dvě dávky očkovací látky chrání až 95 % očkovaných osob a zajistí ochranu minimálně 12 měsíců. První dvě dávky tedy dostatečně ochrání v první sezóně výskytu klíšťat. Pro pokračování účinnosti očkování je nutné aplikovat i další dvě dávky a dokončit tak schéma podle doporučení výrobců. Při očkování jedinců starších 60 let vakcínou od jednoho ze dvou výrobců, je doporučeno sérologicky ověřit hladiny protilátek. Při nízkých nebo nedostatečných hodnotách je doporučené podat ještě jednu dávku vakcíny navíc.

 

Cena očkovacích látek

Jedna dávka vakcíny se účtuje v rozmezí 400 až 500 korun. Závisí na jejím typu, formě ‒ vakcína pro děti nebo dospělé. Vakcína pro děti se podává jedincům mladším 12 let (v některých případech až 16 let). K ceně se připočítávají náklady na aplikaci očkovací látky a vyšetření před vakcinací. Jedna dávka očkovací látky včetně aplikace nepřesáhne cenu 700 korun. Hodnota je ve srovnání s komplikacemi při nakažení, léčbou a rekonvalescencí zanedbatelná. Řada zdravotních pojišťoven nabízí využití příspěvku.

 

Promeškání termínu očkování

Pokud se promešká termín druhé očkovací dávky, je možné tuto podat kdykoli do jednoho roku od podání první dávky, bez nutnosti ověření hladiny protilátek. Když je doba od podání první dávky delší, ověří se hladina protilátek, případně se zahajuje očkovací schéma od počátku.

Pokud se promešká termín třetí dávky či posilující dávky, je možné podat dávku očkovací látky nejpozději 10 let od předchozí dávky bez nutnosti sérologického ověření hladiny protilátek nebo zahajovat očkovací schéma od počátku. Když je doba od podání předchozí dávky očkovací látky delší, ověřuje se sérologicky hladina protilátek či se zahájí očkovací schéma znovu.

 

Doba, po kterou přetrvává ochrana po očkování

Po kompletním očkování přetrvává ochrana minimálně po dobu tří až pěti let. Přeočkování by se tedy mělo provádět vždy po třech letech, maximálně však po pěti letech. Osoby starší 50 nebo 60 let mohou mít oslabený imunitní systém a u těchto jedinců se doporučuje opakovat očkování po třech letech.

 

Kontraindikace

Neměly by být očkovány osoby s akutním horečnatým onemocněním nejméně dva týdny po úplném uzdravení. Pro těžké alergické reakce na jednu ze složek vakcíny ‒ antibiotika, vaječné proteiny, gentamycin, neomycin, protaminsulfát ‒ se nesmí očkovat. Imunizace další dávkou téže vakcíny je kontraindikována, pokud se po očkování objeví komplikace. Není možné aplikovat vakcínu do té doby, dokud se nevyjasní příčina komplikací. Také neurologické onemocnění, které není kompenzované, může představovat kontraindikaci očkování proti encefalitidě.

Kategorie: Očkování Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: