Můj partner chrápe, lze to nějak řešit?

Chrápání je postižení, kterým trpí neuvěřitelná třetina obyvatel Evropy. V České republice se počet chrápající populace odhaduje dokonce až na 40 %. Muži v porovnání s ženami jsou postiženi chrápáním až třikrát častěji. Vliv má také věk ‒ je zjištěno, že více chrápou lidé ve vyšším věku a obézní. Chrápání může být spojené s vážnou zdravotní komplikací, kterou je spánková apnoe. Je to zástava dýchání spojená s chrápáním a může trvat až minutu a půl. Není zcela známá skutečnost, že spánková apnoe může vést také k poruše ztopoření pohlavního údu.

Osvědčené postupy pro zmírnění chrápání

Poloha při spánku na boku výrazně snižuje chrápání. Nejvíce chrápou jedinci spící na zádech. Důležité je před spaním nekouřit, kouření totiž způsobuje otok krku. Rovněž není vhodné konzumovat před spaním alkohol, jelikož způsobuje ochabnutí svalů na krku. U obézních jedinců zužuje dýchací cesty tuk kolem hrtanu. Muži si často problémy s chrápáním nepřipouštějí, protože oni nemají problémy se spánkem.

obrazekMetody na zmírnění chrápání

Důležitou a základní metodou je  změna životního stylu ‒ vyvarovat se alkoholu a kouření před spaním a nebýt obézní. Další metodami jsou např. medikamentózní léčba nebo se chrápání řeší chirurgicky.

Zásady, které také chrápání řeší

Spát bychom měli ve vyvětrané místnosti, která je spíše chladná a má 16 až 18 °C. V ložnici nemají být žádné rušivé zvuky nebo světla, které vás budí ze spánku. Při problémech s usínáním může chrápající jedinec poslouchat relaxační hudbu, případně zvuky přírody, které uklidňují. Klidnému nočnímu spánku může být prospěšná sklenice teplého mléka. Mléko je totiž bohaté na přírodní aminokyselinu (tryptophan), která působí jako mírné sedativum. Také je vhodné naučit se spát na břiše.

Vliv kouření a alkoholu na chrápání

Kouření způsobuje celou řadu změn v organismu. Jednou z nich je podráždění a zduření sliznice v horních cestách dýchacích a v hrdle. Dráždí plíce a tím se zvyšuje bronchiální sekrece, ale také omezuje příjem kyslíku plícemi. Zvyšuje produkci hlenu v nose a v hrdle.

Alkohol má vliv na centrální nervový systém, který tlumí. Prohlubuje tak spánek, více se uvolňuje svalstvo a člověk více chrápe. V důsledku snižování aktivity svalstva v horních cestách dýchacích mají svaly, které stabilizují hrtan, větší sklon k vibracím. Alkohol ovlivňuje dechové centrum mozkového kmene tak, že omezuje jeho citlivost na změny způsobené sníženou hladinou kyslíku a zvýšenou hladinou oxidu uhelnatého. To je pak příčinou spánkové apnoe.

Některé rady, jak zmírnit chrápání

Příčinou chrápání je vzduch, který proudí nosní nebo ústní dutinou. Povolené tkáně ve spánku vibrují a kmitají v proudu vzduchu. Přírodní prostředek – spojení rostlinných olejů a extrakt sojového lecitinu – způsobuje napětí a překrvení na povrchu tkání. Proudící vzduch pak nezpůsobuje tak hlasité zvuky. Oleje spolu s lecitinem pokryjí tkáně v hrdle, zvlhčují sliznice hrtanu a snižují vibrace proudícího vzduchu. Známým osvědčeným prostředkem je přípravek Adenol, který se vyrábí ve formě spreje a ve formě kapek. Adenol má dlouhodobý účinek a příjemnou chuť.

Operativní řešení chrápání

Před chirurgickým řešením chrápání je nutné absolvovat ORL vyšetření, které zahrnuje i endoskopické vyšetření, pacient absolvuje vyšetření nosní průchodnosti ‒ rinomanometrické vyšetření. Nemělo by chybět ani stomatologické vyšetření, včetně rentgenových snímků k posouzení vztahů v oblasti hlavy, a také vyšetření ve spánkové laboratoři.

Vlastní léčba probíhá podle závažnosti a typu. V návaznosti na vyšetření se jedná o celou řadu typů různých operačních výkonů – prodlužuje se měkké patro, odstraňuje se zhoršená nosní průchodnost, ale také se může jednat o redukci objemu kořene jazyka při zúženém prostoru za jeho kořenem.

Kategorie: Rady a tipy Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: