Přiměřená konzumace piva je zdravá

O pivu se hodně diskutuje. Samozřejmě, že jeho přehnaná konzumace není dobrá, to se ostatně nedá říct o žádném popíjení alkoholu ve velkém množství. V rozumné míře ale přináší tělu některé prospěšné látky. V čem může být zlatavý mok užitečný pro vaše zdraví?

obrazekNaordinujte si půllitr piva denně

V úvodu především musíme zmínit, jaké množství piva se dá považovat za přiměřené, a tudíž zdraví přínosné. Za nejlepší míru se považuje jedna nebo maximálně dvě sklenky piva denně. Právě taková porce tělo nadopuje vhodnými léčivými látkami a přitom nepřinese opilost.

Pivo působí proti ledvinovým kamenům

Základní složkou piva je chmel. Ten má také v sobě řadu přínosných látek. Působí močopudně a zajišťuje správnou funkci ledvin. Navíc pomáhá vylučovat vápník, díky čemuž se snižuje riziko tvorby ledvinových kamenů. Hořké látky, jež chmel obsahuje, také napomáhají dobrému trávení. Povzbuzují totiž tvorbu trávicích šťáv a žluči.

Pivo zastavuje Alzheimerovu chorobu a osteoporózu

Už na konci 70. let 20. století se ukázalo, že pivo snižuje pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby. Proč tomu tak je? Vysvětlení je několik. Podle jednoho z nich zlepšuje průtok krve mozkem a tím šedá kůra mozková lépe regeneruje. Je totiž prokázáno, že pivo podporuje vyšší hladiny hodného cholesterolu a tím se zprůchodňují. Další tvrzení říká, že křemík v pivu ochraňuje před škodlivými vlivy hliníku, který má nezanedbatelný podíl na vzniku choroby.

 


Víte, že křemík v pivu také zabraňuje lomivosti kostí? Lidé, kteří patřili v životě mezi umírněné pijáky piva, nejsou ve stáří tak náchylní ke zlomeninám. Právě minerály v pivu brzdí proces řídnutí kostí, tedy osteoporózy, která je postrachem stáří.

Tip: Trpíte nespavostí? I tady vám může pomoci pivo. Ukazuje se totiž, že zvyšuje produkci dopaminu, který léčí nespavost. Ovšem pozor, pro uvolnění dopaminu do mozku stačí pouhá jedna polévková lžíce piva.

Pivo příznivě ovlivňuje krevní tlak

Kromě ledvin přiměřené pití piva působí proti vzniku krevních sraženin. Díky tomu klesá i možnost vzniku cévní mozkové příhody, uvádí se, že tento pokles může činit až 20 %, což je velmi příznivé.

Prokázaný je i kladný vliv piva na krevní tlak – dochází k jeho poklesu, protože se rozšiřují cévy a upravuje se minerálové a vodní hospodářství celého těla.

obrazek

Věděli jste, že pozitivní přínos piva je také v prevenci cukrovky druhého typu? Studie provedená v Harvardu tvrdí, že pivo obsahuje chrom a vlákninu. Díky tomu nevzniká inzulínová rezistence. Právě ta stojí většinou za vznikem druhého typu cukrovky.

Pivo je výborný lék proti infarktu

Uvádí se, že půllitr piva denně pomáhá snižovat rizika srdečně cévních onemocnění až o 30 %. Riziko infarktů klesá právě díky vysokému obsahu flavonoidů a vitamínů skupiny B.

Možná jste se ostatně setkali s tím, že váš otec, manžel, partner prodělal srdeční operaci aterosklerózy a lékař vám už druhý či tři třetí den po operaci řekl, ať mu přinesete půllitrovou lahev piva. Ano, tohle se opravdu dělá, i když tomu možná nevěříte. Pivo v malém množství má na srdce blahodárný vliv.

Víte, že pivo má v sobě velké množství antioxidantů, tedy látek, které nám pomáhají účinně bojovat s rakovinou? V oblíbeném moku najdete například hopein, který ničí volné radikály, jež stojí za vznikem rakovinných nádorů.  

Tip: Rádi v létě grilujete? Pokud ano, nebojte se maso na grilování marinovat v pivu. Právě pivní marináda prý pomáhá masu zbavovat se karcinogenů. Proto neváhejte a vyzkoušejte některou z chutných pivních marinád.

Pozor na přehnané popíjení

Když mluvíme o umírněném pití, máme tím na mysli opravdu jenom jeden nebo ve výjimečných případech dva půllitry. Někdo by si totiž mohl tvrzení, že s jedním půllitrem klesá riziko infarktu o 30 %, vyložit svérázně. Například, že když vypije tři půllitry denně, riziko klesne o 90 %, což je samozřejmě naprostý nesmysl. Pivo není jediným lékem, který v nadměrném dávkování působí spíše jako jed. Proto s ním ve vlastním zájmu zacházejte opatrně.

Tip: Máte problémy s pletí? Dejte si sklenici piva denně. Obsah vitamínu B v pokožce pozitivně ovlivňuje kvalitu a regeneraci pleti. Dokonce se často doporučuje pití piva mladým ženám s akné. Pivo opravdu pleť zkvalitňuje.

Kategorie: Prevence nemocí Autor: Valášek Pavel
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: