Seboroická dermatitida – co na ni zabírá

Seborea je chronické kožní onemocnění, jež nelze zcela vyléčit, alespoň to tvrdí dermatologové.

Jaké oblasti těla seborea postihuje?

Z pohledu dermatologů a trichologů sice existují nějaké formy léčby, ale podle nich můžete maximálně kontrolovat výskyt symptomů. Je fakt, že jde o chronické onemocnění, které se může znovu objevit kdykoli v průběhu života – třeba zrovna v době nemoci nebo při zvýšeném stresu. Choroba postihuje hlavně více mastné oblasti kůže, jako je například kštice, čelo a tváře kolem obočí a oblasti na každé straně nosu. Mezi další oblasti, které jsou ovlivněny, patří hrudník, podpaží, oblast pod prsy, na tříslech a za ušima.

obrazekMožnosti léčby seboroické dermatitidy

Existují různé léčby, které mohou být použity, například:

- Normální šampon proti lupům, který obsahuje pyrithion zinku, nás může zbavit lupů při pravidelném používání.

- Steroidní krém nebo steroidní vlasový krém – doporučuje se používat každý den po dobu jednoho týdne jako doplněk k antifungálnímu krému nebo šamponu. To se používá v případě, že se kůže nebo pokožka hlavy zanítí. Steroidní krémy a pleťové vody tlumí záněty, což snižuje zarudnutí a svědění. Nicméně, neměli byste používat steroidní krémy, masti nebo roztoky dlouhodobě. Pokud zánět nezmizí do týdne, navštivte svého kožního lékaře.

- Pimecrolimus krém nebo takrolimová mast mohou být v některých případech předepsány taktéž. Jedná se hlavně o těžší záněty a poškození kůže.

- Antimykotické tablety se používají v případě, kdy je poškozeno velké množství jednotlivých oblastí na kůži a pokud nepomáhá antiplísňový krém.

- Fototerapie – ultrafialové B světlo je někdy používáno v těžkých případech.

- Antikvasinkový šampon (proti plísním), jako je ketokonazol – používá se k léčbě pokožky hlavy, obočí a dalších chlupatých oblastí. Šampon zabije houbové klíčky a pokožka se pak obvykle vrátí do normálu. Používejte šampon 2–3krát týdně a nechte ho asi pět minut před opláchnutím působit. Postupujte podle pokynů, které dostanete s šamponem v příbalovém letáku.

Úplné odstranění lupů nebo vyrážky často trvá 2 až 4 týdny. Nadále aplikujte léčbu několik dní i poté, co se lupy nebo vyrážka zcela ztratí. Měli byste se vyhnout používání mýdla nebo holicích krémů na obličej. Mohou zásadně přispět k podráždění kůže. Nemastná změkčující mýdla nebo jejich náhrady však mohou být použity. Kosmetickým přípravkům, které obsahují alkohol, byste se měli rovněž vyhnout. Velmi zřídka pomáhá systémová léčba (často ve formě pilulky), jako jsou například antifungální léky nebo steroidy. Nicméně je důležité si uvědomit, že pokud se symptomy léčbou nezlepší nebo se zhorší, je potřeba domluvit schůzku s lékařem, který bude dále sledovat a vyhodnocovat váš stav.

Kategorie: Nemoci a jejich léčba Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Anna | Pondělí 28. Listopad 2016, 23:01
Se seborou mám osobní zkušenost. Syn jí trpěl, když mu bylo 5 měsíců. Bohužel se stále vrací. Nejvíc nám pomáhá a pomáhal olejíček Aviril.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Rostislava | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:42
U malých dětí to není nic neobvyklého...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět