Atopický ekzém – jak na něj

Jako ekzém se označuje svědivý zánět kůže, který na kůži vyvolává svědivá zčervenalá ložiska, která mohou přecházet do puchýřků nebo mohou mokvat.

Co je atopický ekzém

Atopický ekzém je velmi úporné a nepříjemné kožní onemocnění. Dermatologové mají velký problém určit přesnou příčinu tohoto onemocnění, protože jich může být velká spousta. Atopický ekzém má určitý spouštěč, který může projevy spustit stejně rychle a nepředvídatelně, jako je zase vypne.

obrazekMnohdy je atopický ekzém označován spíše za kožní problém než problém imunitního charakteru. Některé lékařské teorie se přiklánějí spíše ke genetické odchylce. Všechny tři teorie můžeme považovat za svým způsobem správné – v organismu se stane něco, na co imunita reaguje projevy na kůži. 

Atopický ekzém se může objevit už u kojenců ve 3. měsíci věku. Začíná obvykle na tvářích, bradě, čele a celé hlavě, rozšiřuje se dále na nohy, ruce a celé tělo. Na pokožce se objevují drobné puchýřky a pupínky. Projevy doprovází velká svědivost, která má za následek velký neklid dítěte. K maximálnímu zhoršení dochází u dětí v 10. měsíci, kdy se dítě začíná pohybovat a více potit, prořezávají se zoubky… Spouštěčem mohou být i potravinové alergeny – kakao, citrusy, mléko… Ekzém u dětí buď kolem druhého roku vymizí, nebo dále pokračuje. Zmizet může dále v pubertě a už se nikdy neprojevit.

Nebo naopak – kdykoli během kritických let dospívání se může atopický ekzém objevit. Často v pubertě vlivem hormonálních změn. Vyvolat ho může i přílišná námaha, potravinové alergeny, znečištěné ovzduší, stres, některé kosmetické přípravky, alergeny v prostředí – seno, zvířata… Projevy atopického ekzému mohou také zhoršit nebo úplně vyvolat některé nemoci.

 

Léčba atopického ekzému

Léčba je velmi složitá, protože je většinou velmi složité najít příčinu. Pokud ji najdeme, je jedinou možností se jí vyvarovat. Jinak k léčbě bez příčiny se používají kortikoidové nebo hormonální masti a dále mastičky na vyhojení ranek po škrábání a infekcích, které úporným svěděním často vznikají.

Doporučuje se dodržovat co nejlepší životosprávu ať už se týče stravy, nebo způsobu života. Snažit se najít alergen, který nám reakci vyvolává a snažit se mu, jak už bylo uvedeno, vyvarovat. Náchylní jedinci by měli používat hypoalergenní kosmetické přípravky, přípravky pro jedince s citlivou pokožkou, prádlo z bavlny a speciální oleje. Pomáhají i pobyty u moře. V případě, že nám ekzém způsobuje psychické problémy, nebojme se vyhledat terapeuta.

Pomoci při léčbě může specialista dermatolog zaměřený přímo na léčbu atopického ekzému. V případě, že se přikláníme k alternativním metodám léčby, je možno vyzkoušet i tyto, které se atopickým ekzémem – odhalením jeho příčiny a léčbou důkladně zabývají.

Kategorie: Nemoci a jejich léčba Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Eliška55 | Pondělí 28. Listopad 2016, 23:04
Tedy jsem ráda, že se ekzem u mého syna nikdy neobjevil. To že se mu objeví nějaký ten pupínek z citrusů fakt neřeším. Vždyť jsou to děti, které vlastně všechno prvně ochutnávají a jejich tělíčko není uzpůsobené na všechno jídlo...časem si zvyká.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Judita | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:48
Být atopikem musí být hrozné. Těm lidem vůbec nezávidím...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět