Co všechno patří do výbavičky pro miminko?

Každá nastávající maminka, která se připravuje na příchod svého, hlavně prvního, potomka, řeší problém, co vše přichystat, než dítě přijde na svět. V dnešní době existuje spousta knih, příruček, webových stránek a poraden, kde dokážou s tímto problémem maminkám pomoci. My se pokusíme ty nejdůležitější věci shrnout do následujícího článku.

 

obrazekOdchod z porodnice

Hned na začátku záleží, v jakém ročním období se má dítě narodit. Podle toho volíme obsah tašky přímo do porodnice, ze které si dítě budeme odnášet. Důležité je, aby bylo dětské tělíčko celé zakryté, aby udrželo teplo, protože jeho malé tělíčko ještě neumí pracovat s termoregulací.

Taška by měla v základu obsahovat bavlněné plenky, body, košilku, dupačky, čepičku, rukavičky, ponožky, zavinovačku nebo spací pytel a nánožník nebo teplejší deku podle aktuálního počasí.

 

Výbavička na léto a zimu

Každá prvorodička je na začátku v rozpacích, co vybrat pro miminko a hlavně jakou velikost zvolit. Poradit může opět literatura nebo prodavačky v obchodě s dětským oblečením.

Oblečení pro děti se nedělí jen podle jejich výšky, ale také věku. Pro novorozence je vhodná velikost newborn a poté jsou velikosti odstupňovány po 3 měsících, tedy 3, 6, 9 a 12 měsíců. Později je to už po půl roce a od 2. roku dítěte po roce, protože dítě tak rychle neroste. Určitě je vhodné volit oblečení, které se co nejméně obléká přes hlavu, vhodnější jsou zavinovací bodýčka, svetříky nebo dupačky. Velkou výhodou jsou i kalhoty, které se dají v rozkroku rozepnout, dítě se tak dá pohodlněji přebalit.

V letních měsících je vhodné mít několik bodýček, dupaček a overalů, alespoň 2 čepičky, ponožky, mikinky, dva páry botiček. V zimních měsících je potřeba počítat s teplejšími dupačkami, svetříky, kabátky, teplými čepičkami a rukavicemi, punčocháči, zimní kombinézou a fusakem.

 

Výbavička na koupání, spánek a přebalování

Po perném dni je potřeba dítě připravit ke koupeli a následně i ke spánku. Dítě koupeme ve vaničce, do které umístíme lehátko, aby dítě nesklouzlo do vody. Omyjeme je žínkou, poté osušíme, učešeme vlásky jemným kartáčem a na celé tělíčko použijeme dětský olejíček.

Poté dítě přebalíme do čisté pleny a oblečeme do pyžámka. Dítě umístíme do postýlky, do které dáme i nepropouštěcí podložku, polštář pod hlavu a peřinku na zakrytí. Důležité je použití elektronické chůvičky a monitoru dechu, díky kterým slyšíme dítě kamkoliv půjdeme, máme tak o něm lepší přehled a nemusíme se obávat.

 

Další důležité věci

Velmi důležité jsou speciální prací prostředky určené pro citlivou dětskou pokožku, díky nimž nedochází k podráždění. Je možné použít i mýdlový sliz. Není radno podceňovat ani dětskou kosmetiku, která musí být též určena pro citlivou dětskou pokožku, zabraňuje jejímu podráždění a opruzeninám na zadečku dítěte. Pro případ nejvyšší nouze je dobré mít při ruce i lékárničku. Také doporučujeme termosky či zdravé láhve pro už starší děti.

Na procházky s děťátkem lze využít klasický kočár nebo si dítě přivinout k tělu speciálním šátkem, což je v poslední době stále oblíbenější. Pro delší cesty autem je nutné použít autosedačku, aby bylo dítě plně v bezpečí.V tomto případě bychom také uvažovali o pojištění pro děti.

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Jolanka | Pátek 30. Září 2016, 14:57
speciální prací prostředek jsem nekupovala - neměl absolutně žádný problém. Jen jsem nedávala aviváž. Kosmetiky co nejméně - znám to u sebe. Šátek se mi neosvědčil - syn v něm být prostě nechtěl. Polštář pod hlavu se nedoporučuje!!! Miminko se může udusit.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět