Cvičení v těhotenství – rady a tipy

Cvičení obecně bývá velmi prospěšné v běžném životě a v těhotenství to platí dvojnásob, jelikož nám může pomoci od různých potíží, jako jsou bolesti zad, kyčlí, otoky končetin, a také napomáhá správnému držení těla. V neposlední řadě slouží těhotenské cvičení jako příprava na porod, odbourává stres a zabraňuje vzniku těhotenské cukrovky.

 

Pro koho není cvičení vhodné

Přestože je cvičení spíše prospěšné, mohou se vyskytnout případy, kdy se cvičení nedoporučuje, naopak může být i zdraví škodlivé. Nedoporučuje se maminkám, které trpí astmatem, cukrovkou, srdečním onemocněním nebo lékařem potvrzeným jiným těhotenským problémem. Může se jednat např. o nízko položenou placentu, může hrozit potrat nebo předčasný porod.

 

Cvičení, která nejsou vhodná

Zdravé cvičení v těhotenství spočívá hlavně ve výběru správných cviků. Některá cvičení mohou být nevhodná, protože jsou prováděna ve špatném prostředí nebo jsou příliš náročná a zatěžují tělo.

Mezi nevhodné cvičební techniky nebo cvičení patří zadržování dechu při cvičení, cvičení ve vlhkém nebo horkém prostředí. Nebezpečné jsou adrenalinové sporty nebo sporty, při kterých může žena upadnout a zranit se (např. jízda na kole nebo na lyžích), kontaktní sporty (fotbal, basketbal nebo volejbal). Nedoporučují se ani sporty, při kterých může být ohroženo bříško, sporty náročné na nadměrné skákání nebo běhání a cvičení, při kterém se dlouho leží na zádech.

obrazekCvičení vhodná pro těhotné

Každá těhotná žena může pokračovat ve svém oblíbeném cvičení, jen musí mít na paměti, že fyzická námaha musí být umírněná a cvičení bezpečné bez nárazů a otřesů.

Vhodným cvičením v těhotenství je tzv. gravidjóga, která pomáhá tělu i mysli. Žena se naučí naslouchat svému tělu v těhotenství, což může být velmi prospěšné. Výhodou je, že ji lze cvičit po celou dobu těhotenství, jelikož existuje několik variant, které jsou přizpůsobeny jednotlivým stádiím těhotenství.

Velmi vhodnou formou pohybu je i těhotenské cvičení na míčích. Pohupování na míči uvolňuje a zároveň posiluje pánevní dno, což je příjemná forma posilování a uvolnění zároveň.

Oblíbeným je i těhotenské plavání. Voda tlumí nárazy, a proto může nastávající maminka provádět i cviky, při kterých se poskakuje. V pozdějším stádiu těhotenství je potom vhodné zvolit plavecký styl znak, při kterém se žena tolik neprohýbá v zádech.

Těhotenský pilates je velmi dobrý pro zpevnění břišního svalstva, blahodárně působí na krevní oběh, díky čemuž se zmírňují problémy s křečovými žílami. Co je nejdůležitější, napomáhá duševní pohodě budoucí maminky.

Ne každé cvičení je vhodné pro všechny nastávající maminky. Důležitá je konzultace a porada s lékařem, který dokáže určit cvičení na míru. V dnešní době není ani těžké najít instituci, kde tato cvičení poskytují. Nejčastěji jsou to přímo porodnice, různá fitness centra nebo soukromé asistentky v rámci předporodních kurzů.

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Maroutová | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:22
Hraji volejbal a v době těhotenství jsem ho však preventivně přestala hrát. Naopak jsem si koupila míč a cvičila na něm. Můžu říct, že to bylo super.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět