Klimakterium a nehormonální doplňky ke zmírnění nepříjemných projevů

Klimakterium je fyziologický jev, který potká každou ženu, která se ho dožije. Nejedná se tedy o žádné onemocnění, jak se mnozí mylně domnívají. Jedná se o období přechodu od plodného věku k seniu.

 

Kdy očekávat klimakterium

Věk, kdy dochází k příchodu klimakteria, je záležitostí individuální, zpravidla se jedná o 45. až 50. rok života ženy. Například u žen závislých na cigaretách je vysoce pravděpodobné, že období klimakteria přijde dříve, kouření má totiž antiestrogenní efekt. U žen, které rodily častěji, je zase pravděpodobné, že období klimakteria přijde později.

 

obrazekAkutní příznaky

Zdravotní potíže, které jsou spjaty s obdobím klimakteria, snižují kvalitu života každé ženy. Mezi nepříjemné projevy klimakteria patří bolesti hlavy, návaly horka a potu, závratě, pocit brnění končetin, záchvaty bušení srdce, psychické potíže a další. V případě, že jste již dosáhla věku, kdy byste již mohla být v období klimakteria, a začnou se u Vás projevovat typické přechodové obtíže, může to ale signalizovat i něco jiného, například problém se štítnou žlázou. Proto je velmi důležité pravidelně navštěvovat Vašeho gynekologa a nechat testovat Vaši krev na hormonální hladinu.

 

Subakutní příznaky

Jedná o příznaky, které se projeví po poslední menstruaci. Poševní sliznice má totiž sníženou obranyschopnost proti infekcím. Takže subakutní příznaky klimakteria zahrnují zejména bolest při pohlavním styku. Dále se může projevit tzv. uretrální syndrom, ten bývá doprovázen například častým nutkavým pocitem močení, častějším nočním močením a v krajních případech může docházet až k urgentnímu uniku moči. Obtíže se také mohou dostavit i v podobě vysychání slzných žláz, kdy můžete mít pocit, že máte v očích písek. Častěji ale dochází k poškození nosní a jiné tkáně, například suchému zánětu hrtanu. Dále dochází ke ztenčení kůže, a tím pádem ke zvýšené tvorbě vrásek, nebo také ke zvýšené lomivosti nehtů a vypadávání vlasů.

 

Nejmírnější průběh klimakteria

Jaký bude mít průběh klimakterium zrovna u Vás, se nedozvíte od žádného lékaře. V tomto případě Vám může pomoci pouze Vaše matka. Proberte s ní, jaké klimakterium zažila ona. Je pravděpodobné, že Vaše období klimakteria bude mít podobný průběh. Pro co nejmírnější průběh klimakteria byste měly tělo udržovat v kondici. Vaše váha by měla být ideální, neměly byste trpět obezitou ani podvýživou. Co se týče stravy, dopřejte organismu, co potřebuje. Neměly byste kouřit ani se příliš poddávat alkoholu. Nejdůležitější je najít si něco, co Vám bude dělat radost, co Vás bude udržovat v psychické pohodě. Neměly byste v sobě pěstovat negativní myšlenky, například že s klimakteriem končí život, nebo že přestanete být pro svého partnera dostatečně atraktivní.

 

Nehormonální doplňky stravy

U mnoha žen postačila k zmírnění projevů klimakteria pouze změna jejich jídelníčku. Nový jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství sóji, eliminovat by se měla konzumace přepalovaných a sycených tuků, kofeinu a alkoholu. Zaměřit se můžete na bylinky či rostlinné výtažky, které mají schopnost negativní projevy klimakteria zmírňovat. Jedná se o rostliny jako pupalka dvouletá nebo červený jetel. Zvolit si můžete také nejrůznější doplňky stravy. Nejvíce se doporučuje konzumace těch, které obsahují pyl, mateří kašičku nebo fytoestrogeny ze sóji nebo jetele.

Kategorie: Výživové doplňky Autor: vivie
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: