Nebezpečí solárií

Především na jaře, kdy se začne oteplovat a ženy chtějí odhalit nožky do sukýnek a šatů, nebo celé tělo do plavek, vzniká pro mnoho z nich dilema. Týká se často světlé pleti, ze které přes zimu zmizne všechno naše krásně načerpané letní opálení a vzpomínky na dovolené u moře. Nemálo z těchto žen napadne navštívit solárium. Tento způsob odstranění běloby z našeho těla je lákavý, levný a rychlý. Ale co bezpečnost?

obrazekO bezpečnosti, respektive nebezpečnosti solárií se spekuluje už řadu let. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny přišla před lety s prohlášením, že opalování v soláriích je karcinogenní. Tedy způsobuje a rozvíjí tvorbu melanomu – smrtící formy rakoviny kůže. Výzkumy ukazují, že u návštěvníků, kterým je pod 30 let a pravidelně solárium navštěvovali, se rakovina vyskytla až v 70 % případů. V některých zemích je zákaz používání solárií osobám mladším 18 let, a dokonce se o tomto zákoně uvažuje i u nás v České republice.

Myslím, že tohle je silný argument, proč raději počkat na sluneční paprsky a s mírou a za použití ochranných krémů čerpat raději sluneční energii a barvu.

Čím je vlastně solárium nebezpečné?

Solárium opaluje na základě paprsků UVA a UVB. UVB paprsky spalují kůži, ale ani UVA kůži neprospívají. UVA paprsky poškozují DNA v buňkách a způsobují rychlejší stárnutí kůže. Mohou se už v mládí tvořit stařecké skvrny, žilky na kůži mohou být rozpraskané a kůže vysušená. Většina těchto příznaků se projevuje až po delší době užívání solária, ale je téměř nevratná. Zmíníme-li znovu otázku rakoviny kůže – vznik melanomu kůže se při pravidelném užívání solárií zvyšuje až o tři čtvrtiny.  

Výběr kvalitního solária je nezbytný

Pokud Vás tyto informace neodradily a chystáte se i přes veškerá rizika navštívit salon se soláriem, můžeme Vám alespoň doporučit, na co si dávat pozor.

Solárium by v první řadě neměli vůbec navštěvovat lidé s nízkým fototypem a vysokými sklony ke spálení. Samozřejmostí je dezinfekce lůžka a zapůjčení ochranných brýlí personálem. Doporučuje se použít ochranné krémy přímo určené pro solária, nevystavovat se po návštěvě přímému slunci a několik hodin se nesprchovat. Před návštěvou nepoužívat deodoranty a kosmetiku.

Obsluha solária by Vám měla poskytnout informace o provedených kontrolách, hodnotách, které při solárním opalování dostanete do těla. Případně si můžete vyžádat informaci o stáří solárních trubek. Samozřejmostí je, že Vás obsluha dostatečně poučí o použití solária!

Kategorie: Krása, péče o vzhled Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Bronislava Nová | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:34
Já fakt nechápu, jak tam někdo chce pořád chodit. Vždyť to taky stojí hrozný prachy...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět