Oblíbené zimní sporty – co všechno do nich patří?

obrazekZimní sporty jsou, jak už vyplývá z názvu, disciplíny, které se konají v období zimy. Pro jejich provozování je téměř vždy potřebný sníh či led. Mezi nejčastější zimní sporty patří lyžování, běh na lyžích, snowboarding, skoky na lyžích, jízda na saních, bobech, skeleton, lední hokej, krasobruslení, rychlobruslení, biatlon, curling a mnoho dalších. V současnosti lze díky neustálému rozvoji techniky provozovat většinu z těchto disciplín i v létě ve speciálně upravených arénách.

 

Lyžování

Lyžování je zimní sport spočívající v pohybu člověka vlastní silou po sněhu pomocí lyží, připojených k botám pomocí lyžařského vázání. Jako alternativa k lyžím se dnes používá také snowboard, jediná širší deska, ke které jsou připevněny obě nohy. V současné době rozeznáváme 2 základní druhy lyžování – alpské a severské. 

Alpské neboli sjezdové lyžování v rekreační formě spočívá typicky v návštěvě některého horského střediska, kde se lyžař, vybavený sjezdovými lyžemi, vázáním, hůlkami a botami pomocí lyžařského vleku či lanovky dopraví na vrchol kopce, ze kterého se pak spustí a sjíždí sjezdovku dolů, kde může opět nastoupit na vlek. Při alpském lyžování můžeme vyzkoušet různé disciplíny, jako je slalom, sjezd, kombinaci obou a obří slalom.

Tento druh lyžování je mnohem častější než lyžování severské, při kterém se lyžař vybavený běžkami, vázáním, hůlkami a botami pohybuje vlastní silou v zasněženém terénu, přičemž může překonávat i větší či menší svahy. K pohybu se používají dvě základní techniky: tzv. klasický běh, při kterém lyžař provádí pohyb podobný normálnímu běhu, ovšem při každém kroku se na příslušné lyži sklouzne, anebo bruslení, při kterém se lyžař sklouzává střídavě šikmo do stran a na konci skluzu se vždy odrazí k dalšímu skluzu na druhé lyži, která je téměř kolmo k první.

 

Lední hokej

Lední hokej je týmový sport hraný na ledě. Jde o jeden z nejrychlejších sportů na světě.  Tento sport se hraje na 3 třetiny po 20 minutách, celkem tedy 60 minut čistého času. Hraje se na hokejovém hřišti, kde nastoupí na lední plochu šest hráčů za každý tým, všichni hráči mají brusle a hokejky. Cílem hry je vstřelit více gólů než soupeř. Hraje se s malým, tvrdým gumovým kotoučem, který se nazývá puk. Jeden z šesti hráčů je brankář, jehož hlavním úkolem je nepustit puk do branky. Brankář má speciální vybavení a má zvláštní práva, jako je možnost přikrýt puk a tím zastavit hru. Každý tým může mít v zápise (na soupisce jich může mít ovšem neomezeně) maximálně 22 hráčů, z nichž 2 jsou brankáři. Střídání hráčů je možné kdykoliv během hry. Tento zimní sport je oblíbený celoročně především v krytých arénách, ve kterých se se svými přáteli či týmem můžete pobavit kdykoliv.

 

Snowboarding

Snowboarding je na sněhu provozovaný zimní sport podobný surfingu. Je provozován na snowboardu – k oběma nohám jezdce pevně připnutém prkně, které je pro jízdu na sněhu uzpůsobeno. Tento sport byl dříve nazýván jako surfování na sněhu, v současné době se ale těší ze stále větší popularity. Oblíbenost jízdy na snowboardu se dnes dá srovnávat s počtem lyžařů. Zejména mladí lidé se při výběru obrací spíše ke snowboardům.

Kategorie: Cvičení, sport Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Lenča | Čtvrtek 27. Říjen 2016, 19:55
Nikdy jsem k zimním sportům nepřilnula. Pasivně ale sleduju hokej. Super
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět