Otužování – jaké přínosy má pro naše zdraví a jak začít?

V průběhu let se naše tělo musí vypořádat se stovkami tisíc změn teplot, počínaje od střídání ročních období či jen přecházení z vyhřátého domova do chladu zimního dne. Takovéto teplotní rozdíly mohou s naším imunitním systémem pořádně zacvičit, a proto bychom se měli na ně pořádně připravit. A jaký je lepší způsob toto udělat, než se pustit do poslední dobou tolik oblíbeného otužování?

 

obrazekPrvní kroky aneb rady pro začátečníky

Pokud jste se otužování nikdy nevěnovali a nevíte tudíž, jak začít, čtěte pozorně tento článek, jenž vám s prvními dny pomůže. Základem úspěchu je nastavení správné teploty uvnitř vašeho domu, jež by se zpravidla měla pohybovat okolo 21 stupňů Celsia. V místnosti, ve které spíte, je dobré teplotu ještě o něco snížit, ideálně tak na 18 stupňů, neboť nízká okolní teplota je našemu tělu v průběhu spánku přirozená a zajistí nám, že budeme po každé noci strávené v takovémto prostředí více odpočinutí a plně připravení do dalšího dne. Ráno, po takto strávené noci, zahájíte nejlépe osvěžující chladivou sprchou, ale to neznamená, že máte na sebe pustit hned po prvním pokusu ledovou vodu, která organismu, jenž není na takové zacházení přivyklý, může způsobit velké potíže. Raději teplotu pomalu postupně snižujte a nikdy nejděte pod takovou, jež je vám vyloženě nepříjemná.

Otužování a zdraví

Otužování je skvělým způsobem, jak předejít mnoha chorobám – od sezónních, mezi které patří například chřipka nebo nachlazení, až po dlouhodobé a závažné, jako jsou problémy s klouby, revma, či slabé srdce. Postupné navykání na chladnější prostředí přispívá k rozšíření cév a lepšímu prokrvení vnitřních orgánů, což vede ke zlepšení jejich každodenní funkce.

Jistě mnoho z vás již poznalo nepříjemné pocity v kloubech při výkyvech teploty, které můžou vést až k neutichající bolesti. Právě před těmito problémy vás otužování ochrání. Klouby přirozeně lépe snášejí nižší okolní teplotu, která v nich uvolňuje napětí a podporuje regeneraci chrupavky. Můžete zkusit ledové obklady, studenou sprchu, nebo jen doma přes noc nechat otevřené okno a uvidíte, že se vám po krátké době od těchto potíží uleví.

Kryoterapie

Jednou z nejoblíbenějších metod, jak předejít sezónním onemocněním a zůstat celý rok ve formě, je podrobování se tzv. kryoterapii, jež se v posledních letech stává čím dál tím více oblíbenou. Není se čemu divit, kryoterapie slaví nevídané úspěchy při léčení mnoha chorob, jako jsou například kromě chřipek a angín také alergie, problémy s oběhovým a respiračním systémem, nebo potíže s klouby. Při kryoterapii jste umístěni do místnosti, kde se teplota pohybuje velmi hluboko pod bodem mrazu, zpravidla okolo -120 °C. Nemusíte se ale ničeho bát, v tomto prostředí zůstanete jen několik vteřin a po chvíli budete vyvedeni ven a posazeni na rotoped či jiné cvičební zařízení, jež vám pomůže rozproudit krev. Při kryoterapii se navíc vyplavují do těla hormony, jež naše tělo uvolňují a navozují pocit štěstí. Může se tedy stát, že se u vás po pár návštěvách vytvoří zdravá závislost. 

Kategorie: Prevence nemocí Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Pusková | Úterý 29. Listopad 2016, 20:04
Věřím, že to funguje. Sama bych to nedala :-D
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět