Oxygenoterapie aneb léčba kyslíkem

Oxygenoterapie je léčba pomocí inhalace kyslíku, který je považován za léčivo. Tato terapie pomáhá nemocným s plicními i mimoplicními chorobami, zlepšuje kvalitu jejich života a prodlužuje dobu přežití. Oxygenoterapii provádí zpravidla lékař, který musí stanovit koncentraci, průtok v l/min a způsob podání nemocnému. Podmínkou celé terapie je dostatečná ventilace pacienta (musí mít funkční dýchací svaly, jinak za nemocného musí dýchat přístroj). Kyslík také vysušuje sliznice dýchacích cest, proto se musí podávat zvlhčený.

obrazekLéčba kyslíkem

Léčba kyslíkem je buď krátkodobá, nebo dlouhodobá. Krátkodobá terapie se provádí obvykle během hospitalizace v nemocnici, většinou pro přechodnou hypoxemii pacientů danou vznikem respiračního onemocnění. Kyslík se podává pomocí kyslíkových brýlí, výjimečně inhalační maskou. Dlouhodobá  oxygenoterapie je určena pro pacienty s chronickou respirační insuficiencí, jejichž zdravotní stav je momentálně stabilizovaný (nedochází ke změnám v subjektivních potížích a ventilačních parametrech). Takto nemocní inhalují kyslík minimálně 16 hodin denně s pauzami ne delšími než 2 hodiny. Zdrojem kyslíku může být koncentrátor kyslíku, kapalný kyslík nebo tlaková láhev, pacient jej obvykle obsluhuje sám. Dlouhodobou oxygenoterapii si pacient provádí většinou doma.  Cílem je zlepšení kvality života pacientů a snížení potřeby hospitalizací.

Kdy využít oxygenoterapii?

Oxygenoterapie se využívá při mnoha onemocněních, jako jsou bolesti hlavy, nechutenství, zvýšená únava, poruchy spánku, dále při srdečních onemocněních, při psychických problémech a depresích či při potížích v klimakteriu. Je vhodná také v případech, kdy je člověk kuřákem, vykonává náročnou profesi zatěžující mozkovou činnost nebo pokud potřebuje regeneraci po tréninku nebo jiné namáhavé činnosti. Absolvováním kyslíkové terapie dosáhneme posílení obranyschopnosti organismu proti infekcím, cévním a nádorovým onemocněním, ochráníme se před migrénou a stresy. Terapie příznivě ovlivní náš organismus při vysokém krevním tlaku, cukrovce, bércových vředech, srdeční arytmii, po infarktu a dalších onemocněních, také jí posílíme organismus před operacemi a je vhodná i na pooperační doléčení.

Oxygenoterapii můžeme využít i pokud jsme zcela zdrávi, pokud chceme zvýšit tělesnou výkonnost při sportování, zlepšit energetický stav organismu, posílit imunitní systém nebo snížit dopad špatných ekologických podmínek. Oxygenoterapie se nedoporučuje při epilepsii, zvýšení činnosti štítné žlázy a po transplantaci orgánů.

Jak často oxygenoterapii absolvovat?

Opakování této terapie je velmi individuální, obvykle se doporučuje aplikovat minimálně 5–10 x (stačí 30–60 minut). V případě, že má někdo  dlouhodobé vasospastické bolesti hlavy, bere kúru denně. Každý pacient obdrží vlastní nosní brýle, které si nosí s sebou pro opakované aplikace kyslíku. Každá buňka v lidském těle spotřebovává energii, aby mohla optimálně plnit svou funkci. Nedostatek kyslíku, a tím i energie, je příčinou mnoha chorobných stavů a vede ke vzniku zdravotních problémů a onemocnění.

Kategorie: Nemoci a jejich léčba Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: