Těhotenství s HIV/AIDS

Je všeobecně známo, že virem HIV je možné se nakazit třemi způsoby. Zaprvé nechráněným pohlavním stykem, zadruhé pomocí infikované krve a zatřetí přenosem infekce z těhotné ženy na plod. Přestože je v České republice nakažených více mužů než žen, z hlediska nákazy jsou o něco více ohroženy ženy.

obrazekCo je nutné o HIV a AIDS vědět

Zkratka HIV znamená Human Immunodeficiency Virus – lidský imunodeficitní virus – a AIDS znamená Acquired Immun Deficiency Syndrome neboli syndrom získaného selhání imunity. Virus HIV je obsažen v krvi, sekretech pohlavních cest. V ostatních tělních tekutinách, jako jsou sliny, pot a slzy, je obsažen minimálně. Zdravé a neporušené sliznice jsou proti nákaze odolné, problém nastává v okamžiku porušení jejich celistvosti, to znamená při každém poranění, oděrce či mikrotraumatu. Nejvyšší množství viru je v akutní fázi, tj. první 2–3 měsíce po nakažení. Po této fázi přichází fáze bezpříznaková, která může trvat řadu měsíců i let. Nákazu HIV není možné získat běžným kontaktem ani přenosem kapénkou, na druhé straně však k nákaze například stačí jeden jediný pohlavní styk s nemocným. Být HIV pozitivní znamená, že je člověk nakažen virem, ale nemuselo u něho zatím dojít k rozvoji onemocnění AIDS.

Těhotenství a HIV

V České republice se celoplošně provádí screening na odhalení nákazy HIV u těhotných žen, není teda třeba, aby k němu žena dávala souhlas. Virus HIV může projít placentou a proniknout tak do organismu plodu. U neléčených žen, zejména v rozvojových zemích, až ve 30–40 % případů dochází k přenosu viru z matky na dítě. Ve vyspělých zemích je toto riziko mnohem nižší. A jakou roli hraje při těhotenství nákaza HIV u muže? Je dobré vědět, že zatímco sperma virus obsahuje, spermie nikoli. Nakažený muž je tak rizikovým pro všechny sexuální partnery, ale samotný plod bez infikované matky ohrožen není.

Pozitivní výsledek testu na HIV

Pokud je výsledek testu na HIV pozitivní, musí se s léčením začít ihned. Žena navštíví AIDS centrum, kde jí lékaři provedou podrobná vyšetření a průběžně sledují její zdravotní stav. Žena se může samozřejmě rozhodnout pro interrupci, což je lékaři také doporučováno. V současné době však existuje celkem vysoká šance, že k přenosu viru na dítě nemusí vůbec dojít. Záleží na včasném zahájení léčby. Proto nikdo ženě nesmí bránit v donošení dítěte a následném porodu. I když se zatím neprokázalo, že těhotenství zhoršuje průběh nákazy HIV virem, může dojít k určitým zdravotním potížím. Nakažená žena může být náchylnější na různé virové či bakteriální infekce.

Jak zamezit přenosu viru HIV z matky na dítě

Především je nutné užívání antiretrovirové terapie v průběhu těhotenství nakaženou ženou. Velmi je důležité, aby byl porod proveden císařským řezem, a to nejlépe ve 38. týdnu těhotenství. Po narození se musí novorozenci podávat antiretrovirová terapie po dobu 4–6 týdnů. Vzhledem k tomu, že je virus HIV obsažen i v mateřském mléce, je nutné novorozenci dávat jen umělou mléčnou stravu.

Co se děje po narození dítěte

Každý novorozenec HIV pozitivní matky je do šesti týdnů věku léčen příslušnou terapií. Pokud se virus v krvi dítěte neobjeví, léky se vysadí, ale dítě je do tří let pod pravidelnou kontrolou. Jestliže je v krvi pozitivní nález, přidávají se dítěti další léky. Porození dítěte postiženého virem HIV je velkým zásahem do jeho života. Nakažené děti však vypadají dobře a nikdo nepozná, že mají tuto zákeřnou infekci. Je důležité, aby rodiče dítěti podávali pravidelně léky a respektovali všechna lékařská doporučení.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: