Účinné repelenty proti komárům, klíšťatům – domácí i z obchodu

obrazekMezi nejvíce nepříjemné následky pobytu v přírodě patří jednoznačně nález přisátého klíštěte nebo štípance od komárů či jiného hmyzu, které mohou být příčinou nejrůznějších nemocí. Jedním z nejzákeřnějších onemocnění, které je přenášeno hmyzem, je klíšťová encefalitida. Z hlediska výskytu tohoto onemocnění patří Česká republika mezi nejvíce riziková místa Evropy. Proti klíšťové encefalitidě je možnost se chránit očkováním, to je ale v podmínkách České republiky značně podceňované, i když na očkování přispívají zdravotní pojišťovny.

V případě, že nejste očkovaní proti klíšťové encefalitidě, měli byste věnovat maximální pozornost možnostem, jak se proti hmyzu efektivně chránit. Přípravků či receptů proti komárům a klíšťatům je k dispozici na českém trhu opravdu hodně.  Následující řádky obsahují celou řadu důležitých informací, které se týkají vlastností zmíněných produktů.

 

Přípravky proti klíšťatům a komárům

Chemické repelenty

U těchto přípravků byste si měli uvědomit, že se jedná v podstatě o pesticidy. Chemické odpuzovače hmyz otupují, což je zcela jistě žádoucí vlastnost, která způsobuje, že jsou chemické repelenty v boji proti hmyzu velmi účinné. Co je ale vlastnost krajně nežádoucí, je vliv těchto repelentů na lidské zdraví. Při aplikaci těchto prostředků hrozí člověku nejrůznější alergické reakce. Při zasažení očí neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Vzhledem k vlastnostem chemických repelentů byste měli věnovat mimořádnou pozornost čtení příbalového letáku.

 

Bio repelenty

V lékárnách jsou k dispozici přípravky proti klíšťatům a komárům, které obsahují biopesticidní účinnou látku. Výhodou těchto produktů je jejich poměrně slušná účinnost. U těchto repelentů nebyly zjištěny žádné přímé či nepřímé vedlejší účinky na lidské zdraví. Doporučuje se pozorně si přečíst příbalový leták a dbát na správnou aplikaci těchto repelentů. Při nesprávném zacházení, pod kterým si můžete představit například dlouhodobý opakovaný kontakt s kůží, hrozí omrzliny. Žádoucí také není, aby látka obsažená v těchto repelentech přišla do styku s očima, či byla požita. V případě, že by u Vás některá z uvedených situací nastala, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

 

Domácí repelenty

Jedná se o způsob, jak se ochránit před nebezpečným hmyzem přírodní cestou. Používání podomácku vyrobených repelentů je spojeno s celou řadou nevýhod. Nejzásadnější nevýhoda spočívá v jejich krátké, často až nulové účinnosti. Komfortnost jejich používání také není na příliš vysoké úrovni vzhledem ke skutečnosti, že tyto repelenty mastí a špiní oblečení. Při jejich častější aplikaci na kůži dokonce v některých případech hrozí alergické reakce.

Většinu domácích repelentů nelze považovat za univerzální, povětšinou působí buď proti komárům, nebo proti klíšťatům. Síla jejich účinnosti se může odvíjet také od toho, zda jste doma na zahradě, nebo v lese. Domácí repelenty a jejich příprava se na první pohled jeví jako banální záležitost, opak je přitom pravdou. Vytvoření kvalitního domácího repelentu není záležitost nemožná, ale žádá si zkušenosti. Neoddiskutovatelnou výhodou domácích repelentů je jejich nechemické složení. Naše babičky doporučují repelenty na bázi hřebíčku, ořechů nebo octa. Repelent na bázi hřebíčku se hodí zejména pro houbaře do lesa, zcela nevhodný je k vodě například pro rybáře. Tento repelent není univerzální, působí proti komárům, ale na klíšťata nikoliv. Repelent na bázi ořechů je univerzální, působí dobře proti komárům a odpuzuje klíšťata. Repelent na bázi octa je účinný pouze proti komárům.

Kategorie: Rady a tipy Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Brouček | Úterý 29. Listopad 2016, 20:34
Dělám si podle jedné knížky repelent na bázi hřebíčku a mohu říct, že to zabírá.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět