Vliv aromaterapie na naše zdraví

Aromaterapie je druh alternativní medicíny, který užívá rostlinné vypařující se látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví. Aromaterapie přesně znamená léčba pomocí vůní.  Využívají se rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, sezamový nebo mandlový), do kterých se přidávají aromatické olejové esence. Oleje se míchají těsně před použitím – a to buď u masáže, v sauně či při pouhém vdechování léčivých esencí.  Jejich použití se liší podle potřeby účinku, který může být buď stimulující (jang), nebo uklidňující (jin). Tato forma ošetřování se řadí pod alternativní medicínu. Mezi nejrozšířenější éterické oleje patří citronová tráva, levandule, cedrové dřevo, zázvor, santalové dřevo, borovice, jasmín, růže či granátové jablko.

 

obrazekProč aromaterapie?

Každá rostlina obsahuje ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech kombinaci olejů, známých jako éterické oleje. Aromaterapie využívá tyto éterické oleje vybraných rostlin, aby posilovala rovnováhu a funkci organismu po fyzické i psychické stránce. Blahodárný účinek těchto olejů může být důsledkem jejich působení na hormony a na další chemické látky, které zprostředkovávají přenos informací do mozku a zajišťují tak harmonii celého organismu.

 

Domácí aromaterapie

Před zahájením aromaterapie je vhodné poradit se se svým lékařem či jiným odborným pracovníkem v léčitelské oblasti, abyste správně léčili své problémy podle zjištěných příznaků. Nejrůznější éterické oleje jsou k dostání také v obchodech, takže si můžete provádět léčbu také doma. Při nákupu dávejte pozor vždy na to, aby byl olej či směs olejů 100% přírodní. Nejkvalitnější oleje se prodávají v tmavých lahvičkách se štítkem, na němž je napsáno i latinské jméno rostliny a uveden návod k použití. Koupené oleje se mají uchovávat na chladném místě v dobře uzavřených lahvičkách. Při domácím použití se přistupuje zejména k inhalaci olejů nebo ke koupelím s přídavkem těchto esencí.

 

Použití olejů – inhalace, masáže, koupele nebo sauna

Éterické oleje se dají používat několika způsoby, záleží pak na každém zákazníkovi, který mu nejvíce vyhovuje a pro který se tedy rozhodne. Prvním způsobem je inhalace olejů. Jedná se o nejrychlejší cestu, jak dostat éterický olej do krve. Inhalaci lze provádět trojím způsobem – buď nakapeme několik kapek oleje na kousek látky, přiložíme k nosu a vdechujeme, nebo přidáme jednu či dvě kapky oleje do misky s horkou vodou, hlavu i s miskou si přikryjeme ručníkem a vdechujeme a poslední možností je využití aromalampy, do níž dáme trošku vody se třemi kapkami vybraného oleje, zapálíme čajovou svíčku a necháme provonět byt.

 

Další možností použití olejů je použití při masáži. K masážím se vždy používá kvalitní, zastudena lisovaný rostlinný olej, většinou mandlový nebo olivový. Použití olejů při masáži má vliv zejména na zdraví naší pokožky, která je poté zdravější, hydratovaná a jemná.  Aromatické masáže svými doteky i vůní působí také na emoce. Dokážou vnést naprosté uvolnění a úlevu celému tělu. Masáže stimulují krevní oběh, uklidňují nervový systém a uvolňují svalové napětí. Oleje si můžeme také přidávat do koupele. Ponořit se do vany, do které jste si přidali éterický olej, je nejjednodušší způsob, jak vstřebat účinné látky do organismu a skvěle relaxovat. Poslední možností je aromaterapie v sauně, která skvělé funguje jako způsob očištění, otužování a relaxace, navíc má velmi dobré účinky na lidský organismus. Teplo rozehřívá, studená voda ochlazuje, omývá a otužuje celé tělo. Při zahřívání se roztahují všechny póry a pocením se nečistoty vyplavují. Spojení sauny s vůní éterického oleje je velmi příjemná a léčivá metoda.

Kategorie: Alternativní medicína Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Lotílková | Neděle 30. Říjen 2016, 22:30
při masáží působí olej nejen aromaterapeuticky, ale také působí na dané svalstvo.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět