Důležité samovyšetření prsu a mamografické vyšetření

V dnešní době přibývá žen, které trpí rakovinou prsu. Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění, které se může vyskytnout v každém věku. Každá žena by si měla proto uvědomit, jak je důležitá prevence. Kdyby všechny ženy přistupovaly k tomuto světovému problému zodpovědně, nemusely by být následky této diagnózy tak hrozivé. Je důležité, aby ženy dbaly na preventivní vyšetření prsu pomocí mamografu či ultrazvuku a pravidelně prováděly samovyšetření prsu. Čím dříve se nádor odhalí a zahájí se léčba, tím jsou lepší vyhlídky na uzdravení a menší riziko dalších komplikací. Přestože jsou nejvíce rizikovou skupinou ženy ve věku od 45 let, ani mladší ženy by prevenci neměly podcenit.

obrazekSamovyšetření prsu

Stoprocentní prevence rakoviny prsu neexistuje. Každá žena by měla svá prsa pravidelně vyšetřovat, aby včas rozpoznala změny v prsní tkáni. Mělo by se to stát součástí osobní hygieny každé ženy. Samovyšetření prsu má totiž důležité místo mezi ostatními preventivními metodami. Při této metodě se žena naučí poznat lépe svá prsa a zjistí tak jakoukoliv odchylku od předchozího stavu. Samovyšetření je vhodné provádět jednou za měsíc. Nejvhodnější doba je pár dní po menstruaci, jelikož v době menstruace jsou prsa více hrbolatá z důvodu nadbytku ženského hormonu estrogenu. Při každoroční preventivní prohlídce by měl ženám také prsa kontrolovat gynekolog, který ženu seznámí se správným vyšetřením.

Jak provádět samovyšetření?

Pro zvládnutí techniky samovyšetření je možno využít řadu instruktážních letáčků nebo požádat svého gynekologa, aby ženě postup ukázal. Důležité je zvolit si pro vyšetření vhodné klidné místo, kde není žena rušena, například koupelnu či ložnici. Samovyšetření vyžaduje sice určitý cvik, avšak není těžké se ho naučit. K vyšetření je třeba pouze zrcadlo a lůžko. Samovyšetření se provádí nejprve pohledem, kdy žena sleduje pozorně změny velikosti či tvaru prsů. Měla by si prohlédnout také dvorec a bradavku a všímat si, zda se neobjeví výtok, krvácení nebo vpáčení bradavky. Pak následuje samovyšetření pohmatem vsedě nebo ve stoje a následně vleže, při kterých se postupně prohmatává celá část prsu a podpažní jamka.

Při vyšetření je třeba si všímat jakékoliv bulky v prsu, neobvyklých útvarů a také tvaru prsů. Pokud od posledního vyšetření najdeme jakoukoliv změnu, je nutné co nejdříve navštívit lékaře nebo specializované pracoviště. Není však třeba podléhat panice, jelikož se může jednat pouze o nezhoubné onemocnění.

Mamografické vyšetření

Včasné diagnostice nádoru pomáhá mamograf, který dokáže nalézt i nepatrné zhoubné útvary, které se při samovyšetření dají zjistit velmi těžko. Při mamografickém vyšetření se používá speciální rentgenologický přístroj, který zobrazí i nepatrné změny v mléčné tkáni. Při této metodě se používá měkké rentgenové záření, které snižuje dávku záření.

Mamografické vyšetření podstupují ženy na základě doporučení lékaře, který zváží toto vyšetření na základě klinického vyšetření prsů. Jedná se převážně o ženy, které vykazují příznaku onemocnění prsou, ženy, u kterých se již v rodině objevila diagnóza rakoviny prsu, a dále ženy po 45. roce, které ho podstupují v rámci prevence, která je hrazena každé dva roky zdravotní pojišťovnou.

Vyšetření mamografem nebolí, je rychlé a první výsledky lékaři sdělují ženám maximálně do tří dnů. Pokud se vyskytnou nejasnosti, je žena pozvána na další vyšetření mamografem či ultrazvukem nebo se využijí další metody.

Mamograf sice nezabrání vzniku rakoviny, ale může ji odhalit v době, kdy se dá snadno vyléčit a ložisko je ještě malé a při samovyšetření nehmatné. Je mnoho případů, kdy ženy dochází na vyšetření, až si nahmataly bulku v prsu, což je však již příčinou pokročilého stadia tohoto onemocnění. Je známo, že mamograf odhalí až 95 % všech karcinomů u žen, které prošly tímto vyšetřením. Proto rozhodně nepodceňujte prevenci a využijte všechny metody ke včasnému zjištění tohoto životu nebezpečného onemocnění.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: