Jak na mravence

Mravence lze označit jako nezvané hosty. Přítomnost mravenců v bytě či domě je nežádoucí. Na podzim je pravděpodobnější výskyt faraonů, což jsou červení mravenci. Ti vyhledávají váš dům nebo byt s jediným cílem – ohřát se. Na jaře se ve svém obydlí můžete setkat s malými černými mravenci. Ti se shlukují pod fasádou, podél oken nebo také u dveří. Ať už se jedná o jakýkoli druh mravenců, dokážou svojí přítomností v domě znepříjemnit život všem jeho lidským i zvířecím obyvatelům. Následující řády obsahují užitečné rady, které pochází nejen od našich babiček.

 

obrazekPrevence proti mravencům

Prevence proti mravencům by neměla být podceňovaná. Nenechte mravence zjistit, že za vaším oknem je nejen teplo, ale i dostatek potravy a navíc že není žádný problém se k vám dostat. Odborníci uvádějí, že je mnohem jednodušší podnikat preventivní kroky proti mravencům ve srovnání s řešením již aktuálního problému výskytu mravenců ve vašem příbytku.

K nejzásadnějším činnostem, které působí preventivně, patří správné uskladnění potravin, zejména cukru, mouky či medu. Je dobré mít všechno uchovávané v hermetických nádobách. Mezi správně uskladněné potraviny rozhodně nepatří ty, které jsou uskladněny v papírových pytlících či sáčcích, do kterých dokážou mravenci snadno vniknout. Šťávy či jiné sladké nápoje by měly být pečlivě uzavřeny. Kuchyňskou linku udržujte čistou bez drobečků z pečiva či rozsypaného cukru. I drobný nepořádek v kuchyni působí na mravence jako magnet. Co je ale nejdůležitější, je, že by měla být pokud možno všechna místa, kudy se mravenci mohou dostat dovnitř, zahrazena.

Babská moudra

Máta, eukalyptus, bazalka či levandule jsou aromatické rostliny, které mravence odpuzují. Proto chcete-li mít své obydlí bez nájemníků v podobě mravenců, pěstujte zmíněné rostliny, nejlépe na okně. Pod oknem byste měli mít zasazenou cibuli, česnek nebo řebříček. Na místo, kde dochází ke hromadění mravenců, je dobré nasypat osolený celer, který ještě navíc posypte skořicí, tento krok by měl zajistit přesun mravenců. Na cestičky, kudy mravenci chodí, je velmi účinné položit papír a na něj kvasnice s cukrem či medem. Po pozření této směsi surovin mravenci umírají. Díry a škvíry, kterými mravenci pronikají do Vašeho domu, se doporučuje opakovaně natírat speciálním roztokem, který získáte smícháním sírového květu (rostlina Isis spuria), citrónu, květu máty a majoránky. Prahy dveří je účinné natírat roztokem horké slané vody nebo směsí pěti dílů zažívací sody, jednoho dílu cukru a vody.

Když babská moudra nezaberou

Máte na výběr ze sprejů, které jsou k dispozici jak na bázi přírodní, tak na bázi chemické. Přípravky na přírodní bázi byste měli volit jako první. Chemické přípravky používejte až v případě, kdy přírodní přípravky nebudou účinné. Součástí přírodních repelentů bývá nejčastěji kopretina růžová nebo levandule. Nejúčinnějším prostředkem proti mravencům je speciální návnada, která je schopná zlikvidovat celé hnízdo. Jedná se o jakýsi mravenčí bufet, které obsahuje přírodní insekticidy. Výhoda mravenčího bufetu spočívá v tom, že je zde eliminováno riziko ohrožení domácích mazlíčků nebo malých dětí. Vůně mravenčího bufetu mravence přitahuje, obsah bufetu je pak mravenci odnesen do mraveniště, kde způsobí záhubu všem jeho obyvatelům. 

Kategorie: Rady a tipy Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Eroušek | Úterý 29. Listopad 2016, 20:30
Všechny babské rady jsem vyzkoušela a ani jeden nezabral. Až sprej z obchoďáku zabral.
Souhlasím (1x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět