Jak omezit zápach nohou?

Zápach nohou není jen otázkou nedostatečné hygieny, ale je označený jako běžná lékařská diagnóza s názvem bromhidrosis. Proto se také léčí, ale nejde zcela vyléčit. Zápach nohou je geneticky ovlivněná choroba, se kterou bojuje její nositel do konce života, protože se dá zmírnit, ale nikdy zcela eliminovat. Na chodidle je zhruba 250 tisíc potních žláz a ty produkují přibližně půl litru potu denně. Zápach nohou vytváří nadměrné pocení nohou v kombinaci s vysokým počtem bakterií. Bakterie se tvoří především na patách a produkují podobné plyny, které se uvolňují při výrobě sýra. Problému se zápachem nohou se nedokážou vyhnout ani velmi čistotní jedinci.

obrazekCo pomáhá proti zápachu nohou?

Důležité je často měnit obuv a pravidelně denně čistit. Značnou pozornost je třeba také věnovat koupelím nohou a používat různé zásypy. Důležitým upozorněním při používání zásypů je to, že se musí aplikovat na suchá a čistá chodidla. Pokud je k tomu příležitost, je vhodné mýt si nohy mýdlem i několikrát denně v teplé vodě. Pomocí pemzy odstraňujte staré vrstvy kůže na chodidle a nohy se musí po umytí pořádně usušit.

Pokud se nohy nadměrně potí, je nutné měnit několikrát denně ponožky, hlavně bavlněné. Ponožky ze syntetických materiálů hůře absorbují pot a neumožňují dostatečné větrání chodidel. V létě je vhodné chodit v obuvi, která větrá, jako jsou sandály, pantofle nebo jiná otevřená obuv. V teplém počasí se spíše vytváří v uzavřené obuvi podmínky pro šíření bakterií. Také je vhodné se přezouvat v zaměstnání z uzavřených bot do pantoflů. Dobré je používat třeba zdravotní obuv. Boty z přírodních materiálů jsou vhodnější než umělé, tedy dejte přednost kožené obuvi před syntetickou. Boty střídejte obden, protože propocená obuv vyschne nejdříve za 24 hodin. Abyste si nepřinesli plíseň ze sauny, posilovny nebo bazénu, je třeba používat obuv i tam.

Koupele nohou

Jednoduchým a účinným prostředkem, který zmírňuje zápach nohou, je koupel z kamence. Ten se používá k ošetření po říznutí při holení nebo při poštípání hmyzem a uzavírá rány. Koupel, která snižuje zápach nohou, je čajová lžička práškového kamence v zhruba šesti litrech vody. V roztoku by nohy měly být přibližně půl hodiny a na závěr se musí opláchnout čistou vodou. Čtyřdenní kúru s kamencem je třeba opakovat každý měsíc.

Po příchodu domů je vhodná přibližně desetiminutová koupel v roztoku hypermanganu. Několik zrnek se rozpustí ve vodě, která má mít růžovou barvu. Nebo prostá octová koupel, kdy se do litru vody vlijí dvě lžíce octa a koupel se nechá rovněž působit 10 minut. Jak hypermangan, tak i ocet zničí zárodky kvasinek a plísní.

U nás méně známou koupelí je koupel z černého čaje. Tanin obsažený v čaji vysouší a zamezuje zápachu chodidel. Tři sáčky černého čaje se vaří 10 minut v litru vody. Silný čajový roztok se smíchá s vodou a nechá se působit půl hodiny na chodidla. Na závěr se chodidla opláchnou čistou vodou a důkladně vysuší. Čajová kúra je náročnější na čas, protože by se měla opakovat dvakrát denně. Po zmírnění potíží ji postačuje aplikovat 2x týdně.

Koupel z dubové kůry s heřmánkem by měla trvat přibližně 15 minut. Připravených 25 g dubové kůry povaříme 5 minut ve 2 litrech vody, přisype se 25 g heřmánku a nechá se projít varem, odvar se na 5 minut odstaví. Doporučeno je 10 koupelí a 2 až 3denní přestávka.

Na co nezapomínat

Pokud člověk trpí zápachem nohou a s ním spojenými plísněmi, nesmí zapomínat vedle odstranění zápachu chodidel zároveň vyčistit obuv. Účinným prostředkem je jedlá soda, která se zabalená do kousku bavlny vloží na noc do bot a vstřebá vlhkost i zápach z obuvi.

Zápach nohou je také možné řešit pomocí botulotoxinových injekcí. Ale je to kúra poměrně finančně nákladná a také bolestivá. Navíc ani toto řešení není trvalé a musí se za několik týdnů opakovat. Pokud se přece jen pro aplikaci botulotoxinu rozhodnete, je vhodné využít lékařského pracoviště.

Kategorie: Rady a tipy Autor: Katka Nováčková
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: