Zbavte se zánětu přírodní cestou

obrazek
Trápí vás zánět? Možná vás překvapí, že nemusíte hned pomýšlet na prášky plné chemie a vedlejších účinků, ale můžete se vydat i přírodní cestou. Aniž byste to možná tušili, existuje mnoho potravin, které mají protizánětlivé účinky. Zajímá vás, o které se jedná? Prozradíme vám to v dnešním článku.

Co je zánět?

Než se zaměříme na potraviny, které dokážou účinně bojovat se záněty, měli bychom si objasnit, co je vlastně zánět. Zánět je v podstatě odpovědí organismu na určité poškození tkáně. Vyvolává ho jak infekce, tak i například chemické či fyzické poškození tkáně.

V první řadě by měl mít obrannou funkci. Přetrvává-li však v těle dlouho, může organismus poškozovat. Zvláště nebezpečné jsou pak chronické záněty.

Někdy o přítomnosti zánětu ani nevíme – jedná se o takzvané skryté záněty. Zpravidla však můžeme určité příznaky pozorovat. Příznakem může být například otok, zarudnutí, bolest, porucha některé funkce, zvýšení tělesné teploty či případná teplota v místě zánětu.

Jaké jsou protizánětlivé potraviny?

To, že jsou ryby zdravé, ví každý. Měli jste však ponětí o tom, že vám ryby mohou pomoci v boji se záněty? Především pak losos, makrela a sleď. Ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které působí protizánětlivě. Například kyselina eikosapentaenová (EPA) vyrábí v těle molekuly eikosanoidy zmírňující zánět.

Typickou surovinou s protizánětlivými účinky, která nechybí snad v žádné kuchyni, je samozřejmě česnek. Česnek navíc chrání tělo před infekcemi, odpuzuje parazity a zabraňuje růstu kvasinek. Je proto právem označován nejsilnějším přírodním antibiotikem.

V našem výčtu protizánětlivých potravin nesmíme zapomenout ani na cibuli. Při léčbě zánětu je ovšem vynikající i zázvor, který navíc dokáže přirozeně tišit bolest.

Dalším účinným pomocníkem je ananas, který díky obsahu enzymu bromelainu rovněž dokáže tlumit zánět. Tyto účinky má ovšem pouze čerstvý ananas.

Kromě těchto potravin má protizánětlivé účinky i koření. Vynikajícím přírodním lékem je například exotická kurkuma. Obsahuje totiž látku kurkumin, která působí proti vzniku zánětů a pokud už zánět v těle je, pomáhá k jeho potlačení.

Udělejte si protizánětlivé smoothie

obrazekDoporučené potraviny s protizánětlivými účinky:

  • rajčata
  • papriky
  • listová zelenina
  • brusinky
  • olivový olej
  • špenát


Věděli jste, že nejnovější studie ukazují, že nejvíce protizánětlivých látek ze všech potravin mají třešně?

Využijte všech uvedených potravin a vyrobte si vynikající protizánětlivé smoothie dle své chuti. Stačí vám k tomu kvalitní mixér, který suroviny dokonale rozmělní do hladké konzistence (např. mixéry Vitamix). Suroviny kombinujte podle aktuální nálady.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: