Zdravé slazení nejen při pečení

Málokteré suroviny spotřebujeme tak velké množství jako právě cukru. Zdá se vám, že téměř nesladíte? V konzumovaném množství cukru je ovšem zahrnutý i cukr ve slazených nápojích, ve sladkostech, v pečivu a v mnoha dalších produktech, kde se nachází takzvaný skrytý cukr. A který cukr je na tom, co se týče škodlivosti, nejhůře?

obrazekKdyž se otevře diskuze na zdravý způsob slazení a náhražky cukru, většinou si všichni na prvním místě vybaví třninový cukr. V následujícím článku se na něj proto zaměříme, ale také si řekneme o sirupech a přírodním sladidle xylitol.

Věděli jste, že statistiky uvádí, že roční spotřeba cukru na jednoho obyvatele v České republice se pohybuje okolo 40 kg? Jen pro vaši představu, jedná se přibližně o dvojnásobnou dávku oproti doporučovanému množství.

Bílý versus hnědý cukr

Začneme u nejběžněji používaného bílého cukru, který se vyrábí z cukrové řepy a prochází během výroby procesem rafinace neboli odstranění nežádoucích látek. Bílý cukr tak představuje pouze prázdné kalorie. Prostřednictvím bílého cukru do těla nepřichází žádné prospěšné látky. Naopak jeho konzumací zatěžujeme organismus.

Vedle bílého řepného cukru stojí hnědý řepný cukr, u kterého však buďte na pozoru. Záleží na způsobu výroby. Může totiž být pouze dobarvený karamelovým sirupem, díky čemuž je na tom úplně stejně jako běžný rafinovaný bílý cukr, nebo do něj může být přidána třtinová melasa. Takový cukr se potom nutričními hodnotami přibližuje k třtinovému cukru.

Třtinový cukr

Třtinový cukr, který se v obchodě řadí k těm nejdražším, se vyrábí z cukrové třtiny. Při výrobě neprochází rafinací ani žádným bělením, a proto jsou v něm zachovány všechny přírodní látky. Obsahuje zejména třtinovou melasu, která je bohatá na vitamíny skupiny B, železo, draslík, vápník a hořčík.

obrazekŘíkáte si, že třtinový cukr je ve své podstatě zdravý? Popravdě je a není. Rozhodně je organismu prospěšnější než bílý cukr. Důležité je však při konzumaci cukru myslet na množství a vyvarovat se vysoké spotřeby této suroviny.

Věděli jste, že energetická hodnota jak bílého řepného cukru, tak třtinového cukru je stejná?
 

Rýžový sirup

Hledáte-li zdravější způsob slazení než pomocí rafinovaného cukru, můžete vyzkoušet některý z přírodních sirupů. Na trhu se jich dá koupit hned několik druhů jako například agávový, kokosový, rýžový či javorový sirup. V dnešním článku se ovšem zaměříme na sirup rýžový, který přestože je ke slazení vhodný, nepatří bohužel k nejznámějším.

Rýžový sirup představuje vhodnou alternativu slazení. Když už hledíme na zdraví, měli bychom kupovat výhradně kvalitní produkty. U rýžového sirupu o kvalitě rozhoduje nejen proces výroby, ale především kvalita zpracovávané rýže, a proto se při výběru sirupu zaměřte především na rýžový sirup v bio kvalitě.

Rýžový sirup je méně sladký než běžný cukr, a tak při dodržování receptu je zapotřebí přidat více rýžového sirupu, než kolik byste dali rafinovaného cukru. Oproti běžnému cukru je také tekutější. Nezapomeňte proto vždy ubrat z tekutých ingrediencí tak, abyste při pečení měli správnou konzistenci těsta.

Věděli jste, že získat hladké a perfektně promíchané těsto lze za pár vteřin? Vyzkoušejte k přípravě tekutého i tuhého těsta mixéry Vitamix. Během krátké chvíle získáte těsto požadované struktury a konzistence.

obrazek

Dobrou zprávou je, že rýžový sirup neobsahuje lepek, a je proto ideální jak pro celiaky, tak pro osoby s intolerancí na lepek.

Rýžový sirup obsahuje kromě glukózy, která se velmi rychle vstřebává, také maltózu a polysacharidy, jejichž vstřebávání trvá výrazně déle. Výsledkem je postupné uvolňování energie. Pokud trpíte na překyselení žaludku, rýžový sirup má vyšší pH, a proto nepřekyseluje žaludek a nezatěžuje proces trávení.

Použití sirupů

Rýžový sirup, javorový, kokosový i agávový lze běžně používat ve studené i teplé kuchyni. Velkou výhodou rýžového sirupu je neutrální chuť, díky čemuž najde velmi široké uplatnění v kuchyni, Můžeme jej použít při pečení cukroví i dezertů, ke slazení nápojů, k přípravě sladkých jídel nebo si ho přidat místo medu do bílého jogurtu.

Přírodní sladidlo xylitol

Setkali jste se již s názvem xylitol? Pokud ne, říká vám něco dřevný nebo březový cukr? Jak další názvy napovídají, jedná se o přírodní sladidlo, které je vyhledávané nejen diabetiky. Zajímá vás, kde se xylitol bere, v čem je tolik zajímavý a jaké jsou jeho výhody? Možná vás to překvapí, ale xylitol neboli cukrový alkohol je součástí mnoha známých potravin. Jen pro představu, nachází se například ve švestkách, ovsu, houbách či malinách. Původně se ovšem zpracovával především ze dřeva břízy.

Mezi hlavní výhodu xylitolu patří především jeho nízký glykemický index. Díky své vlastnosti udržet stabilní hladinu cukru v krvi je vhodný i pro diabetiky. Stomatologové pro změnu vítají skutečnost, že toto přírodní sladidlo nemá negativní dopad na náš chrup, a to včetně dásní a ústní dutiny. Není proto divu, že často nechybí v nejrůznějších žvýkačkách, bonbonech a dalších pochutinách.

Možná vás to překvapí, ale xylitol vyvolává příjemný chladivý pocit, čehož se využívá nejen při výrobě žvýkaček, ale například i u zubních past.

obrazek

Věděli jste, že přírodní sladidlo xylitol má v přiměřeném množství rovněž příznivý vliv na střevní mikroflóru?

Lidé, kteří si hlídají příjem kalorií, jistě ocení fakt, že xylitol je stejně sladký jako běžný rafinovaný cukr, přesto obsahuje o třetinu méně kalorií. U xylitolu bylo mimo jiné prokázané, že podporuje jednodušší vstřebávání vápníku do kostí.

Kdybychom se měli podívat na negativní stránku xylitolu, jeho nadměrná konzumace může vyvolat projímavý účinek. V případě hubnutí by neměl denní příjem xylitolu přesáhnout hranici 1 až 2 cl.

Sladidlo xylitol je možné používat jak při přípravě studené kuchyně, tak teplých pokrmů. Pokud byste si rádi dopřáli pochutiny, kde je běžný cukr nahrazený právě xylitolem, najdete jej na etiketě pod označením E967.

Věděli jste, že další alternativou, která představuje zdravější slazení, je například bylina stévie, která je dokonce až desetkrát sladší než cukr?

Chcete-li sladit, rozhodně je lepší využít třtinový cukr, sirupy či přírodní sladila, které kromě sladké chuti dodávají tělu i cenné látky. Pamatujte však, že s každým cukrem musíte být opatrní. Hrozí vám nejen přibývání na hmotnosti, ale také to, že nadměrně zatížíte organismus.

Kategorie: Rady a tipy Autor: Marta Hálová
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: