Pětice bylinek, které vám zlepší zdraví

Pozvedněte chuť vašich oblíbených jídel, omezte sůl a zlepšete své zdraví s pomocí čerstvých bylinek. Dnes si představíme 5 oblíbených bylinek, které můžeme hravě pěstovat doma.

Zklidnění a pročištění s rozmarýnem

Rozmarýn známe především jako koření na maso a pečené brambory. Málokdo však ví, že tato bylinka má spoustu léčivých vlastností.

obrazek

Podle posledních vědeckých studií vonné silice rozmarýnu, zlepšují kognitivní funkce mozku. Rozmarýn má také vliv na prevenci rakoviny jater, prsu a konečníku. S tím úzce souvisí i celkové pročištění organismu, na které má rozmarýn značný vliv. Ať už je to zlepšené vylučování a trávení, zmírnění menstruačních bolestí a úprava menstruačního cyklu, pročištění pokožky nebo lepší prokrvení končetin.

Rozmarýn dokáže zmírnit nervozitu a psychické vyčerpání. Hodí se skvěle pro osoby s nízkým tlakem, protože krevní tlak zvyšuje.

obrazekMáta proti žaludeční nevolnosti a bolestem zubů

Mátu velice dobře známe jako bylinku, která se přidává do zubních past, žvýkaček a ústních vod. A není tomu náhodou. Máta má totiž skvělé protizánětlivé vlastnosti, kterými pomáhá udržet ústní dutinu v normálním stavu. Pomáhá také zmírňovat bolesti způsobené zánětem zubů nebo dásní.

Čerstvá máta přidaná například do osvěžující limonády nám zharmonizuje žaludek, uleví od problémů s trávením a celkově nabudí náš organismus. Skvěle se také hodí k obkladům, protože má hojivé účinky.

obrazekKde je oregano, tam chřipka nemá šanci

Český název pro oregano je dobromysl. Tato bylinka si bezesporu toto označení zaslouží. Oregano, jež známe ze středomořské kuchyně, zlepšuje náladu, zklidňuje žaludek a přispívá k ochraně organismu. Velice účinné je v souvislosti se záněty. Jeho účinek na snižování zánětů se dostal do povědomí vědy, jež tyto schopnosti potvrdila.

Oregano účinně působí při léčbě dýchacích onemocnění jako je zánět průdušek, suchý kašel nebo zahlenění plic. Stejně tak je ideální pro léčbu rýmy, nachlazení a chřipky.

Ženám oregano pomůže s nepravidelnou menstruací a menstruačními bolestmi.

Tymián pro klidný dětský spánek

Tymián, neboli mateřídouška, je bylinka plná vitamínů a antioxidantů. Díky tomu přispívá k celkové ochraně organismu.

obrazek

Nápoje nebo koupele připravené z tymiánu zklidňují děti a pomáhají jim klidně a spokojeně usnout. To samé samozřejmě platí i pro dospělé lidi, kteří se cítí mizerně a potřebují zklidnit a navodit vnitřní mír. Tymián má totiž blahodárný vliv na nervovou soustavu. Skvěle se také osvědčil při léčbě revmatismu a při prochladnutí.   

obrazekZdravé srdce a ledviny s petrželkou

Pokud patříte mezi osoby, jež jsou náchylné na nemoci močového ústrojí a ledvin, petrželka by měla být nedílnou součástí vašeho jídelníčku. Petrželka také snižuje krevní tlak a účinné látky v ní obsažené zlepšují stav očních chorob jako je šeroslepost, slábnutí zraku nebo záněty očí. Velice pozitivní je také její působení na srdeční onemocnění a její vliv na správné prokrvování srdce.

Jak mít tyto čerstvé bylinky neustále k dispozici?

Čerstvé bylinky bychom měl mít vždy po ruce, ať už jako součást prevence proti nemocem, nebo podpoře jejich léčby. Zdraví je totiž potřeba udržovat neustále.

Čerstvé bylinky můžete mít doslova na dosah ruky díky domácím minizahrádkám Tregren. Minizahrádky Herbie a Genie jsou uzpůsobeny k hydroponickému pěstování rostlin. To znamená, že nebudete potřebovat hlínu, stačí pouze voda.

Tregren truhlíky jsou navíc téměř soběstačné. Vodu a světlo dodají rostlinám samy, podle individuální potřeby. Na vás je pouze jednou za čas doplnit vodu a přidat živiny (součástí dodávky).

Technologie aktivního pěstování, jež minizahrádky Tregren využívají, zaručuje 3x rychlejší růst rostlin a velkou výtěžnost. Navíc bez škůdců, plísní a nepořádku.

Podívejte se, jak to celé funguje a vytvořte si doma svůj malý velký bylinkový ráj!

Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Andula K. | Čtvrtek 01. Únor 2018, 13:21
Na bylinky rozhodně nedám dopustit. Bez máty a mateřídoušky by snad ani naše rodina nemohla fungovat :-D
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

John.Probe | Čtvrtek 01. Únor 2018, 13:50
jj, vypadají super, uvažuji o tom, že bych to pěstovala doma, ale není to jen tak...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět